Dlaczego lubimy zygzaki?

28-08-2017

Chevron, zygzak, jodełka, szewron ( a wg złośliwych "zęby") to wzór geometryczny w kształcie litery "V" stosowany w dekorowaniu wnętrz od setek lat. Pomimo balastu historii ciągle jest obecny w naszych domach i wcale nie uważa się go za coś przestarzałego i banalnego. Wręcz przeciwnie - symbolizuje nowoczesność, dodaje wnętrzu energii i dynamizmu. 

 

Trochę historii.

Pierwsze zdobienia w postaci linii załamanej pod kątem pojawiły się już na naczyniach z epoki neolitycznej, stosowali go starożytni Grecy, w starożytnym Egipcie symbolizował wodę, pojawiał się też na zdobieniach budynków średniowiecznych. W czasach współczesnych został spopularyzowany przez słynną markę odzieżową Missoni w latach 70-tych dwudziestego wieku. Od tego czasu wzór w jodełkę pojawia się wszędzie - jest na torbach, dywanach, zasłonach, pościeli, tapetach.

 

kolorowo_com_pl_sklep_z_tapetami_missoni_home003.jpg (640×788)

(Zdjęcia przedstawiają tapety z kolekcji MissoniHome Wallcoverings 01. Możesz je zobaczyć tutaj...)

 

Jak stosować zygzaki we wnętrzach?

Jest to bardzo uniwersalny wzór i trudno o jednoznaczny przepis na "danie w zygzaki". Ze względu na swoją dynamiczność i wyrazistość, to on powinien dominować we wnętrzu. Jeżeli zdecydujemy, że chevron zagości na naszej ścianie w postaci pięknej tapety, to polecamy wyklejenie tylko jednej ściany, najlepiej tej akcentowej. Pozostałe ściany powinny być jednolite, w gamie kolorystycznej zbliżonej do wzoru. Nie polecamy dodatków w postaci dywanu czy zasłon z takim samym zygzakiem. Ten "przepis" dotyczy tylko wzorów mocno kontrastowych (np. najpopularniejsze zestawienie bieli i czerni) oraz dużej grafice.

 

  (tapety prezentowane na zdjęciu możesz zobaczyć - tutaj...)

 

 

Co innego, gdy za chevron wezmą się młode mamy, które szczególnie pokochały ten wzór. Rynek odpowiedział na ten trend i do kupienia jest mnóstwo tapet ściennych przeznaczonych przede wszystkim do pokoi dziecięcych. Charakteryzują się pastelowymi barwami o spokojnej tonacji, niewielkimi wzorami i tym, że są ... urocze. Takim tapetom nie przeszkadza konkurencja wzorów graficznych na poduszeczkach, dywaniku czy zasłonkach. 

 

  (tapety prezentowane na zdjęciu możesz zobaczyć - tutaj...)

 

Potencjał wzoru dostrzegli także wybitni designerzy, którzy często stosują go w swoich dziełach, bawiąc się formą i kolorami. Poniższe wzory zaprojektował Lars Cotzen

 

 (tapety prezentowane na zdjęciu możesz zobaczyć - tutaj...)

 

 ... i Emmanuelle Rivasoux.

 

 (tapety prezentowane na zdjęciu możesz zobaczyć - tutaj...)