Własny loft z pomocą tapety jak beton.

 

Jak stworzyć nowoczesne wnętrze w stylu industrialnym przypominające poprzemysłowy loft? Zadanie nie jest trudne do wykonania. W poniższym tekście zaprezentujemy kilka pomysłów na wykorzystanie tapet ze wzorem betonu do dekoracji ścian, które sprawdzają się nawet w najmniejszym mieszkaniu. Odpowiednie tapety, wyglądające jak prawdziwy beton architektoniczny potrafią zmienić zwykły salon w poprzemysłowy apartament zlokalizowany w modnym lofcie. W wyborze właściwego stylu pomogą zaprezentowane w artykule aranżacje i zdjęcia z gotowymi rozwiązaniami, gdzie sprytnie wykorzystano tapety betonowe.

 

/ Klasyczny przykład zastosowania betonu we wnętrzu. Na tle szarej ściany dobrze wyglądają mocne kolorystycznie elementy - w tym przypadku bordowa kanapa o nowoczesnym kształcie. Wprowadzenie intensywnego koloru do aranżacji zapobiega monotonii. /

 


Wszystko, co musisz wiedzieć o tapetach i fototapetach ze wzorem surowego betonu.

 

Beton jest zwykłym materiałem budowlanym, który przeważnie jest ukryty pod warstwą tynku. W przeszłości nie uznawano go za atrakcyjną dekorację wnętrza. Wszystko zmieniło się w latach 40-tych ubiegłego wieku. Gwałtowny rozwój przemysłu doprowadził do powstawania dużych kompleksów produkcyjnych, magazynów i hal. Po pewnym czasie, z różnych powodów, przestawały one być już potrzebne dla biznesu i zaczęły pojawiać się na rynku nieruchomości. Potencjał opuszczonych hal fabrycznych został dostrzeżony przez młodych mieszkańców wielkich miast którzy zaczęli adaptować fabryczne lofty i zamieniać je na apartamenty mieszkalne. Znacznie zmienił się także sposób urządzania tych wnętrz. Starano zachować wrażenie przestrzeni i nie dzielić wielkich powierzchni na oddzielne pokoje. Zostawiano także widocznymi wszelakie elementy konstrukcyjne - metalowe belki, drewniane słupy czy kasetonowe stropy. Przede wszystkim doceniono piękno surowych ścian z betonu. W rezultacie tego design loftów uzyskał wybitnie industrialną oprawę. W obecnych czasach styl loftowy jest cały czas bardzo modny i taki wystrój często stosuje się w prywatnych domach i mieszkaniach o znacznie mniejszych gabarytach. Jest to tez ulubiony styl w wykończeniu biur, gabinetów i galerii handlowych. Aby uzyskać nienaganny, industrialny efekt będą nam potrzebne przede wszystkim tapety o wzorze imitujących naturalny, surowy beton.

 

/ Wykorzystana do dekoracji wnętrza fototapeta przedstawiającą betonową, pękniętą ścianę jest bardzo silnym wizualnie elementem i nie potrzebuje konkurencji /

 

 

Wzory tapet przypominających naturalny beton. 

Beton to materiał, którego wygląd jest zależny od wielu czynników - kruszywa, deskowania w którym jest wylewany i sposobu zagęszczania. Z tego też powodu nie jest to materiał nudny, który ma tylko jeden typowy wzór - można nawet zaryzykować tezę, że każda betonowa ściana wygląda inaczej. Równie bogate jest też wzornictwo tapet o wzorze betonu, które dostępne jest w handlu. Z łatwością można dobrać wzór odpowiedni do naszego wnętrza. Do najpopularniejszych wzorów z betonem w roli głównej należą:

  • Tapety wyglądające jak gładki beton wysokiej jakości. Jest to naśladowanie konstrukcyjnych ścian żelbetonowych o gładkiej strukturze i jasnoszarym kolorze. Charakterystycznie dla ścian betonowych wgłębienia i przebarwienia nie są w takim przypadku zbyt duże, a udekorowana taka tapetą ściana będzie spokojna i łagodna w odbiorze. 
  • Tapety betonowe z widocznym odciskiem po deskowaniu. Po przyklejeniu takich tapet powstaną ściany najbardziej surowe i "dramatyczne" w wyglądzie. Struktura tapety będzie bardzo wyraźna, a jeśli dodatkowo producent zastosuje technikę druku z efektem 3d, to złudzenie prawdziwego betonu będzie idealne. Często dopiero dotknięcie ściany ręką pozwoli odróżnić tapetę od betonu. W kolorystyce takich tapet pojawiają się żółcie, brązy i czernie, co odpowiada prawdziwym odciskom po starych deskach, pozostałościom po łuszczącej się farbie, którą deski były pomalowane.
  • Tapety jak beton z odciskiem szalunku przemysłowego. Na wzorach tapet z takim efektem pojawią się duże, prostokątne lub kwadratowe odciski z widocznymi śrubami w kątach. Jest to ulubiony motyw dekoracyjny stosowany w projektach wnętrz biurowych ponieważ nadaje im dodatkowego efektu profesjonalnej i nowoczesnej przestrzeni. Będzie to też efektowny wzór w nowoczesnym salonie. Szczególnie efektownie na tle takiego motywy wygląda prosty, biały kominek czy też skórzana kanapa w jaskrawym kolorze.
  • Fototapety i murale ze skorodowanym betonem. Niezwykle efektownie wygląda beton, który był poddany niszczącemu upływowi czasu, na który działała wilgoć, i pojawiły się wykwity czy nawet grzyb. Ściana z takim wzorem wygląda niezwykle dekoracyjnie. Jednak aby efekt wizualny był naprawdę ekscytujący potrzebna jest dość znaczna powierzchnia do zaprezentowania całości wzoru, która dodatkowo będzie dobrze wyeksponowana i oświetlona. Nie powinny też jej przysłaniać ciężkie meble - pożądane są lekkie, metalowe konstrukcje ze stali chromowanej.

 

/ Tapeta z łagodnym wzorem betonu. Taki wzór "usuwa się w cień" i nie chce dominować. Więcej tapet jak beton znajdziesz tutaj... /

 

/ Tapeta ze wzorem z widocznymi, pionowymi podziałami, które wyglądają jak odbicia desek w betonie /

 

Podsumowanie:

Jak nie popełnić błędów stosując wzór betonu?

Żelazną zasadą sztuki dekoracji wnętrz jest to,że na końcowy efekt składa się wiele czynników. Tapeta przypominająca wzór betonu nie będzie całkiem neutralna dla wystroju i pozostałe elementy dekoracyjne powinny współgrać z szarym kolorem i surowością betonu. Jak zawsze ważny jest też umiar. Jeżeli wzór wybranej tapety ma mocną grafikę, korzystne będzie przyklejenie go tylko na jednej ścianie. Beton jest doskonałym tłem dla mebli i innych elementów naszego mieszkania. Jeżeli przeprowadzamy remont w salonie, to tapetę jak beton połóżmy na ścianie z kominkiem, na ścianie z telewizorem czy jako tło dla nowoczesnej sofy intensywnie wybarwionej. Bardzo efektownie wygląda struktura betonu w nowoczesnej kuchni w sąsiedztwie białych szafek. Zalety tapet winylowych można też wykorzystać w przedpokoju czy przy schodach - beton zapewni nam efektowny widok a winyl tak pożądaną w takich miejscach zmywalność i odporność na uszkodzenia.

 

 

 

/ Bardzo dekoracyjna fototapeta, która idealnie nadaje się do dekoracji ściany akcentowej w salonie. Monotonię betonu przełamują widoczne druty ze zbrojenia żelbetu. Jeżeli lubisz styl industrialny, zajrzyj tutaj... /