Versace - czyli ściany pławiące się w luksusie

 

Versace to jeden z najbardziej znanych luksusowych domów mody i od projektowania ubrań zaczęła się historia firmy. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku marka poszerzyła swoje portfolio i zaistniała na rynku dekoracji wnętrz pod marką Versace Home Signature. Na początku powstała kolekcja mebli i dodatków wnętrzarskich. Od kilku lat wielbiciele wnętrz w tym stylu mogą mieć swoje ulubione motywy także na ścianach. Powstały już trzy kolekcje luksusowych tapet firmowanych znakiem tej legendarnej, włoskiej marki.

Czym charakteryzuje się styl "made in Versace"?

Przede wszystkim atmosferą - atmosferą przepychu, bogactwa i obfitości. I tu powinien pojawić się tradycyjny dopisek : "często na granicy z dobrym smakiem" lub inny: "balansujący na cienkiej granicy między dobrym i złym gustem". Te asekuracyjne zdania prawie zawsze pojawiają się w publikacjach na temat stylu Versace. My oczywiście uważamy inaczej, bo to tylko od nas, konsumentów lub projektantów, zależy, jak wykorzystamy spuściznę po wielkim designerze i jego język projektowania - możemy pójść w stronę kiczu lub stworzyć coś wielkiego.

Projekty spod tego znaku cechuje także stylistyczny eklektyzm - czyli mieszanie ze sobą epok i adaptacja przeszłości do współczesnych realiów. Designer sięgał często po motywy antyczne, barokowe, imperialne i nadawał im nowoczesny szlif. 

 

 

Typowe wzory tego stylu. 

Najbardziej znany motyw Versace to głowa antycznej meduzy ( jest to także znak firmowy modowego imperium ). Meduza w mitologii starożytnej Grecji była jedną z trzech sióstr zwanych Gorgonami, które przedstawiane były jako skrzydlate postacie ze szponami, ostrymi kłami i wężami zamiast włosów. Nasza bohaterka miała jeszcze dodatkową umiejętność - jej spojrzenie zamieniało w kamień. 

 

 

Kolejną literką w alfabecie Versace jest meander (tzw. Greek Key), motyw zapożyczony ze sztuki starożytnej Grecji. Przedstawia poziomy, geometryczny ornament złożony z linii załamujących się pod kątem prostym. U Versace symbolizował zawsze pierwiastek męski.

  

 

 

 

Nie można też zapomnieć o wzorach florystycznych, które projektant często wykorzystywał. W kolekcjach tapet ściennych występują w postaci bogato zdobionych, barokowych kobierców oraz mających odniesienie do sztuki starożytnego Rzymu i Grecji, kwiatach i liściach akantu. Cechuje je elegancja i kobieca zmysłowość.

 

 

 

 
 
Motywy roślinne stosowane były też w wersji egzotycznej. Liście palmy, dżungla symbolizują bogactwo, obfitość i egzotykę.
 
 
 
 
Ulubione kolory to złoty, złoty i więcej złotego. Ten kolor dominuje w stylizacjach a inne, czyli głębokie żółcie, czernie, granaty, czerwienie i szarości wydają się być  tylko uzupełnieniem. 
 

 

 

 

 

 
Wszyscy kochają luksus.
 
Pomimo tego, że od śmierci Gianiego Versace (1946-1997) minęło już sporo czasu, zainteresowanie marką nie mija. Choć dużo można powiedzieć o stylu Versace, to jedno jednak pozostaje pewne: przestrzeń zaaranżowana w taki sposób nie pozostawia nikogo obojętnym. Pełen bogactwa i przepychu styl Versace albo się kocha, albo nienawidzi.
 
Tapety z kolekcji Versace możesz zobaczyć tutaj...