Tapety 3D - ściana w nowym wymiarze dekoracji

 

Urządzając współczesne wnętrze często szukamy elementów dekoracyjnych podkreślające nowoczesność mieszkania. Warto wtedy wziąć pod uwagę tapety 3d dające złudzenie trójwymiarowości. Ściana z efektem 3d wygląda intrygująco, przyciąga wzrok i staje się de facto głównym akcentem mieszkania. Taka tapeta jest ciągle tradycyjna w formie, nowatorska jest jednak technika nadruku, dzięki której zwykły wzór wydaje się trójwymiarowy, wręcz "wychodzący" ze ściany. Należy też pamiętać, że takie dekoratorskie triki i sztuczki nie muszą dotyczyć tylko geometrycznych, abstrakcyjnych wzorów. Istnieje cała seria dekoracyjnych fototapet i tapet ściennych przedstawiających świat przyrody czy sztuki. Realistyczny pejzaż z dobrą głębią ostrości nada pomieszczeniu niepowtarzalny charakter i powiększy je optycznie - a oto w nowoczesnych aranżacjach przede wszystkim chodzi.

 Co ciekawe, pomysł na wykorzystanie efektu trójwymiarowości w dekorowaniu wnętrz nie jest domeną naszych czasów. Już na początku XX wieku pojawili się artyści, którzy zaczęli eksperymentować z geometryczną abstrakcją. Kierunek ten w sztuce użytkowej i grafice został nazwany op-art (tzw. sztuka optyczna) lub inaczej wizualizm a szczyt popularności zdobył w latach 50- tych i 60-tych XX wieku. Typowe dzieło tego nurtu wykorzystuje optyczne triki oszukujące nasz zmysł wzroku. Umiejętne zastosowanie odpowiedniego zestawienia figur geometrycznych i ich cieniowania zamienia płaską powierzchnię płótna czy papieru w pozorną przestrzeń trójwymiarową. Taka gra złudzeń miała za zadanie zdezorientować odbiorcę i jednocześnie jest znakomitym sposobem na ożywienie wnętrza.

Tapeta przypominająca fresk na suficie, York - Risky Business

Jakie są modne wzory tapet 3d?

 Ciągle najpopularniejsze są wzory geometryczne z mocnym efektem 3 d. Abstrakcja i geometria niejako już z nazwy kojarzy się z takim trendem urządzania wnętrz. Projektanci najczęściej stosują drobne, powtarzające się desenie złożone z trójwymiarowych figur. Taki rytm na ścianie jest bardzo intrygujący, wygląda nowocześnie i pasuje także do wnętrz minimalistycznych. Kolory takich form bywają przeważnie utrzymane w odcieniach szarości i bieli a efekt złudzenia podkreśla dodatkowo połyskująca, srebrna lub złota farba oraz skontrastowanie ze sobą elementów błyszczących i matowych.

 

Tapeta geometryczna, mocno cieniowany wzór, Wallquest - 3D Collection

Abstrakcyjna fototapeta, Komar

Fototapeta ścienna - metro, Komar

 Cały czas chętnie też są wybierane tapety i fototapety przedstawiające pejzaże, krajobrazy lub elementy przyrody. Duża popularnością cieszą się widoki drzew w różnych wariantach - najpopularniejsze są brzozy. Ich biało-czarne pnie wyglądają bardzo designersko i mogą być przedstawione fotorealistycznie jak i też w graficznym uproszczeniu. W tym roku pojawił się też nowy trend - styl tropikalny inspirowany dżunglą i egzotyką z obfitością zieleni, życia i optymizmu. (O stylu botanicznym we wnętrzach możesz przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie).

 Nie sposób też pominąć inny popularny dział wykorzystujący potencjał druku 3d - tapety jak cegła, beton, kamień czy deska. Taka nowoczesna dekoracja ścienna będzie alternatywą dla modnych ale i niestety drogich materiałów budowlanych gwarantując podobny efekt. Cena tapety 3d jest stosunkowo niska a dodatkową zaletą jest też niekłopotliwy demontaż takiej dekoracji, kiedy np. zapragniemy odmienić nasze wnętrze. Dziś na topie jest beton dekoracyjny - idealny do wykończenia wnętrz nowoczesnych w stylu minimalistycznym czy industrialnym. Niezmiennym, stałym zainteresowaniem cieszy się też wzór cegły w tradycyjnym, czerwonym kolorze oraz białym i szarym. Nadruk z taką dekoracją sprawdzi się nie tylko w stylu loftowym, ale także we wnętrzach urządzonych tradycyjnie. Mur ceglany jako wzór naturalny może być tłem dla każdego mebla czy ozdoby. Z ciekawostek warto odnotować rosnącą popularność lastryka i marmuru.

 

Stare, drewniane belki wyglądają tak realnie, że ach chce się ich dotknąć, Wallquest - 3D Collection

 

Tapety w stylistyce 3d, AS - Move Your Wall

Do jakich pomieszczeń pasują tapety 3d?

  • Tapety 3d do salonu. Pomieszczenie to pełni przeważnie funkcję reprezentacyjną ale jest też miejscem wypoczynku. Nie należy więc przesadzić z ostrością barw czy siłą wzoru. Oglądanie telewizji na ścianie w duże, bijące po oczach elementy nie będzie przyjemne, choć taki wzór na naszych gościach może wywołać silny efekt. Na takiej ścianie lepiej wyglądają wzory neutralne jak przymglony las, surowy, chropowaty beton czy bielona wapnem cegła. Co innego gdy fototapeta 3d będzie za sofą czy kanapą - wtedy można zaryzykować silną formę i nowoczesny wzór - biblioteka z książkami, zdjęcia flamingów czy przeskalowane kwiaty. Należy jednak pamiętać, że taki obraz zorganizuje nam cały wystrój w salonie i do nie go będzie trzeba dobrać odpowiednie meble oraz dodatki wnętrzarskie.

Podniszczona, biała cegła, Wallquest - 3D Collection

Bardzo silna forma na ścianie, duża głębia ostrości, fototapeta Komar

 

Tapety w stylistyce 3d, AS - Move Your Wall

  • Tapety 3d w sypialni. Pomieszczenie to służy nam jako miejsce wypoczynku i relaksu a więc tapeta, która je udekoruje musi uwydatnić te funkcje. Kolorystyka i wzornictwo musi być spokojne i w miarę neutralne. Większość wzorów geometrycznych z efektem 3d jest jednak zbyt angażująca, więc należy przede wszystkim wziąć pod uwagę motywy związane z przyrodą. Nie muszą być to dosłowne, realne widoki, można wykorzystać uproszczenia graficzne. W sypialni dobrze też wyglądają eleganckie materiały naturalne - jak cegła, kamień czy marmur. Szczególnie polecamy ten ostatni wzór na tapecie, który jest symbolem luksusu. 

Tapeta przypominająca fresk z perspektywą na ścianie, York - Risky Business

  • Przedpokój w 3d. Jest to trudne pomieszczenie, przeważnie charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i dużą ilością drzwi. Służy do komunikacji, więc nie przebywamy tam zbyt długo. Należy zatem oprócz wzoru wybrać odpowiednią jakość tapety - powinna być ona łatwo zmywalna, odporna na uszkodzenia i trwała. Motyw na tapecie nie powinien być zbyt duży aby można było łatwiej uzyskać optyczne złudzenie powiększenia powierzchni przedpokoju.

Zamglony krajobraz, York - Risky Business

  • Tapeta do kuchni w 3d. W tym pomieszczeniu najbardziej wyeksponowane jest miejsce nad blatem roboczym. Tu najlepiej wyglądają formy i kolory będące kontrastem dla frontów szafek i blatu. Można zastosować wyraziste wzory geometryczne lub motywy roślinne - zioła, pole lawendy czy owoce.

Ażurowa forma, Wallquest - 3D Collection

  • Tapety 3d w pokoju dziecięcym. Takie wzory z pewnością spodobają się naszym pociechom - widok 3d wprowadzi element tajemniczości i pobudzi wyobraźnię. Kompozycja złożona z jednej trójwymiarowej ściany i pozostałych z odpowiednio dobranym tłem są najpopularniejsze. Kolorystyka wraz z wiekiem dziecka powinna łagodnieć. W pokoju młodzieżowym dla nastolatka powinniśmy zadbać o spokojną tonację zachęcającą do nauki i skupienia. 
  • Tapeta 3d w łazience. Tu pod uwagę wzięlibyśmy przede wszystkim wzory nawiązujące do charakteru pomieszczenia - kąpieli i relaksu. Motyw muszelek, kamyków, plaży a także zieleni z pewnością ubogaci takie wnętrze.

Kamyki w łazience - Wallquest

"Odjechane" widoki na tapecie 3d w tolalecie