Tapety do przedpokoju - na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

 

 Wybór tapety do przedpokoju nie jest prosty, ponieważ jest to pomieszczenie wielofunkcyjne i przeważnie niezbyt duże. W mieszkaniach jednopoziomowych pomieszczenie to służy jako hall wejściowy i korytarz do komunikacji pomiędzy pokojami. W domu wielopoziomowym przeważnie tu jest zlokalizowana klatka schodowa. Takie funkcje mają wpływ na rozmiar przedpokoju - może on być długi i wąski oraz mieć nietypową - znacznie wyższą wysokość. W poniższym tekście postaramy się zawrzeć kilka ważnych wskazówek, aby tapetowanie ścian w przedpokoju, holu, korytarzu czy przy schodach przebiegło bez problemów.

 

/Tapeta w stylu skandynawskim wyklejona na połowie ściany dodaje ciepła i naturalności wnętrzu/

 

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem tapet do przedpokoju?

1. Przedpokój to pomieszczenie intensywnie użytkowane a ściany szczególnie są narażone na uszkodzenia i zabrudzenia. Dlatego wybrana tapeta musi być bardzo dobra jakościowo - odporna na zarysowania oraz bardzo dobrze zmywalna. Takie kryteria spełniają tapety winylowe, szczególnie te o wysokiej gramaturze.

2. Hol wejściowy jest często traktowany w lekceważący sposób przez projektantów - wszak to miejsce służące jedynie do komunikacji pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Jest to mylny pogląd - przedpokój to wizytówka domu, to tam witamy gości. Warto więc zadbać o efektowne i estetyczne wykończenie tego wnętrza a odpowiednia tapetą spełni tą rolę znakomicie.

3.  W naszych realiach hall wejściowy jest przeważnie niewielki z dużą ilością drzwi, szafą, wnękami skrzynkami na urządzenia techniczne. Warto więc szczególnie zadbać o efekt wizualny tego pomieszczenia a tapeta może pomóc zamaskować pewne konieczne lecz mało estetyczne miejsca. I tak np. nieciekawe drzwi do szafy czy piwnicy można okleić tapetą - ściana dzięki temu wyda się większa.

 

/Prosty a jednocześnie efektowny sposób na zamaskowanie starych drzwi, które zostały oklejone tapetą 3d ze wzorem w paprocie. Więcej pomysłów na tapety do przedpokoju znajdziesz tutaj.

 

/Na aranżacji widzimy jak tapeta w klasyczny, pałacowy wzór w pasy i ornamenty idealnie współgra z ciężkimi, drewnianymi schodami. Taki motyw już od wejścia sugeruje tradycyjny wystrój domu./

 

Rozplanowanie przedpokoju a wybór tapety.

  •  Przedpokój zamknięty - jest to typowy korytarz z dużą ilością drzwi do poszczególnych pomieszczeń. W takim wypadku można bardziej skupić się na ciekawej fakturze tapety niż na samym wzorze  - gruby splot tkaniny, wzór układający się w jodełkę czy naśladujący stary tynk ozdobny to "klasyka" tapet na korytarz. 
  • Przedpokój otwarty na salon. Takie pomieszczenie można znacznie ciekawiej i odważniej urządzić i nawiązać stylistycznie do designu zastosowanego w salonie. Taki hol jest też przeważnie dużo jaśniejszy, możemy więc poeksperymentować z ciemniejszymi wybarwieniami tapet ściennych, które wydobędą na pierwszy plan jasne drzwi z filongami, oprawione w rzeźbioną ramę lustro czy designerski wieszak na ubrania. Na ciemniejszej tapecie nie będzie tak bardzo widać ewentualnych zabrudzeń czy otarć.

 

/Ciemna tapeta w przedpokoju? Dlaczego nie - podkreśli i wyeksponuje jasne elementy. Na zdjęciu aranżacja z tapetą skandynawską/

 

PORADA: Jeżeli przedpokój jest mały i wyjątkowo ciasny, to można zastosować tapety w pasy, które zmienią optyczne proporcje wnętrza: pionowe paski podwyższają wnętrza i skracają ścianę a poziome paseczki wydłużają ścianę. Pamiętać należy także, że wykończenie ściany tapetą w pasy doda aranżacji klasycznej elegancji. Jeżeli z jakiś względów pasy w wystroju wnętrza nam nie pasują, to należy przynajmniej wybrać jasne, rozświetlone kolory. Nadadzą one wnętrzu lekkości i mały przedpokój z pewnością wyda się większy.

 

 

Jaki kolor tapety wybrać do dekoracji przedpokoju?

 

Należy pamiętać, że przedpokój, korytarz czy klatka schodowa to pomieszczenia przejściowe, gdzie nikt nie przebywa przez dłuższy czas. Można zatem wybrać tapetę w odważne kolory nie obawiając się, że taka aranżacja przytłoczy wizualnie wnętrze naszego mieszkania. Dobrym pomysłem jest także taki wybór tapety, aby zawierała ona kolory występujące w sąsiadujących pomieszczeniach - dzięki temu nasze wnętrze będzie tworzyć harmonijną całość.

Ciemne kolory tapet w przedpokoju - porada: Jeżeli zastosujesz ciemny kolor w przedpokoju wyda się on mniejszy i węższy. Dzięki takiemu "poświęceniu" pokoje, do których prowadzi nasz ciemny przedsionek wydadzą się w zestawieniu z nim znacznie bardziej przestronne i jaśniejsze.

 

 

Jaki wzór tapety jest odpowiedni do przedpokoju i klatki schodowej?

Przedpokój i klatka schodowa to idealne miejsca na zastosowanie tapety ściennej. Pomieszczenia te mają nietypowe wymiary i kształt, wiec tylko od nas zależy, jak wykorzystamy ten potencjał dekoracyjny. Szczególnie wdzięcznym miejscem do dekoracji jest ściana przy klatce schodowej - jest wysoka i dzięki temu wzór tapety może oddziaływać na nasze zmysły dużą płaszczyzną.

 

 

Jak skutecznie wykorzystać tapety do dekoracji przedpokoju?

Tapeta tylko na jednej ścianie.

Czasami mniej znaczy więcej. Jeżeli uważasz, że wytapetowanie całego holu nie będzie korzystne dla twojego wnętrza, to wybierz jedną, ale za to ważną wizualnie ścianę. Najlepsza jest taka płaszczyzna, na którą będzie padało spojrzenie każdego gościa. Zaletą wytapetowania jednej ściany efektowną i rzucającą się w oczy tapetą jest także to, że taki element odwróci uwagę od innych, mniej efektownych miejsc.

 

 

Czy w przedpokoju można łączyć ze sobą różne wzory tapet?

Jeżeli chcemy oddzielić poszczególne funkcje w przedpokoju czy korytarzu, to możemy zastosować do tego celu różne tapety. Wygląda to efektownie i przełamuje monotonię pomieszczenia.