Marokańskie inspiracje

 

Szukając ciekawych i oryginalnych inspiracji dla naszego wnętrza warto zwrócić uwagę na kulturę i twórczość orientalną. Szczególnie rejon Maroka zasłynął ze spójnej i oryginalnej architektury, ciekawych i rozpoznawalnych detali oraz naturalnej kolorystyki.

Jak można krótko scharakteryzować styl marokański? Przede wszystkim bogactwem barw, kształtów, i wykorzystaniem każdej wolnej przestrzeni do prezentacji (bogatych !) zdobień. Na całe szczęście sztuka dekorowania wnętrz nie polega na wiernym kopiowaniu i bezmyślnym powielaniu ale na twórczej inspiracji. Wprowadzenie do mieszkania elementów orientalnych poprzez cytat lub przekształcenie wybranych motywów pozwoli nam stworzyć nową jakość w mieszkaniu, które tym samym stanie się bardziej tajemnicze, romantyczne i zmysłowe.

Jednym z częściej wykorzystywanych motywów we współczesnym designie jest marokańska mozaika. W oryginale składa się z dużych ilości drobnych, wielobarwnych elementów geometrycznych tworzących większą całość. Po jej ułożeniu otrzymuje się bajkową podłogę lub ścianę. Dobrym przykładem wykorzystania mozaiki we wzornictwie są tapety ścienne z kolekcji Botanical marki Deco4walls. 

 

 

 

 

Inny przykładem wprowadzenia motywu mozaiki do wnętrza są tapety francuskiego producenta Ugepa dodatkowo o podwyższonej odporności na wilgoć - z powodzeniem mogą więc być stosowane w trudnych miejscach jak kuchnia czy łazienka.

 

 

 Przebojem ostatnich miesięcy został wzór moroccan, potocznie zwany marokańską koniczyną lub arabeską. Jest to tak naprawdę bardzo prosty, geometryczny deseń, który bardzo łatwo wpisać we współczesne wnętrze. Jego rola w mieszkaniu zależy przede wszystkim od kolorystyki i kontekstu w jakim występuje. Na dwóch zdjęciach poniżej widzimy tapety z kolekcji Black and White firmy Wallquest w podstawowych kolorach białym, czarnym i szarym. Ten wzór świetnie sprawdzi się w klasycznych stylizacjach, doda im energii i lekkości.

 

 

 

 

Wprowadzając więcej kolorów do wzoru, uzyskamy więcej możliwości aranżacyjnych. Rasch w swoim katalogu Sightseeing oferuje kilka pastelowych wybarwień tapet ze wzorem marokańskiej koniczyny. Arabeski pięknie połyskują i uwydatniają swoje kształty w świetle, szczególnie z bocznym oświetleniem. Nadają się do współczesnych wnętrz, możemy je stosować na ścianach akcentowych w pokojach dziennych, młodzieżowych lub nawet kuchniach (zobacz zdjęcie aranżacji z tapetą granatową).

 

 

 

 

 

 

Uniwersalność wzoru dobrze także widać na przykładzie tapety z kolekcji Barbary Becker.  Marokańskie ornamenty mają tu za zadanie wypełnić wnętrze blaskiem glamour. Tapeta jest monochromatyczna, kształty wydobywa odbijające się we wzorze światło.

 

 

 

 

Dynamikę tego wzoru można też wykorzystać w nietypowy sposób. Na zdjęciach poniżej widać, jak ożywiono stare, nudne meble wyklejając tapetą tylną ściankę szafek. Wzór koniczynki dodał jej lekkości, witrynka wydaje się być wręcz ażurowa.