Styl Glamour - pełen blasku i przepychu.

 

Co zrobić, aby Twoje wnętrze roztaczało klimat tajemniczej, zmysłowej elegancji i przypominało drogocenny, błyszczący klejnot? To proste - musi być jak elegancka, zmysłowa kobieta z klasą, musi być glamour.


Początki stylu glamour sięgają lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku - czyli Złotej Ery Hollywood. Wtedy gwiazdy filmowe stały się ikonami popkultury. Ludzie zaczęli interesować się ich życiem, strojami. Gwiazdy potrzebowały także odpowiedniej oprawy wokół siebie, która by blaskiem i przepychem nawiązywała do stylistyki filmowej scenografii. Trochę przerysowanej i teatralnej, ale jakże efektownej.

Jak wygląda współczesna wersja stylu glamour we wnętrzach?

Przede wszystkim muszą wyróżniać się blaskiem i romantyzmem. Taki efekt dekoracyjny można uzyskać na wiele sposobów, ale najprościej jest użyć odpowiedniej dekoracji ściennej w postaci tapety. Puste ściany w takiej stylistyce są nie do przyjęcia.

 

/ Na ilustracji widać flokowaną tapetę w duże ornamenty oraz łóżko z egzotycznego drewna i satynowe poduszki. Aranżacja z katalogu Sophie Conran: http://kolorowo.com.pl/category/sophie-conran-flock

Co należy wiedzieć o urządzaniu wnętrza glamour?

Glamour to styl eklektyczny, czyli czerpiący zapożyczenia z wnętrz historycznych i zestawiający je ze współczesnością. W takim designie miło widziane są wszelkie kontrasty: możemy zestawić ze sobą bogato zdobione barokowe meble i proste, nowoczesne dodatki, lśniące, błyszczące powierzchnie i głęboki mat. W wyniku takich działań powstają aranżacje, gdzie luksus i szlachetność będą przeplatać się z lekkością i prostotą. Nie oznacza to jednak, że możemy pozwolić sobie na chaos czy przypadek w urządzeniu mieszkania w stylu glamour. Odebrało by to wnętrzu elegancję, a ta cecha jest konieczna w tym designie. Pożądana jest też symetria i ład przestrzenny. Użyte materiały powinny być dobrej jakości i poddane starannej obróbce - surowe drewno, stare cegły, wiejski len, modne obecnie meble z palet przemysłowych czy egzotyczny bambus nie będą mile widziane w sypialni czy salonie glamour. Ale jeżeli znajdziemy gdzieś na strychu w domu rodzinnym czy pchlim targu starą toaletkę, szezlong, konsolkę, to z powodzeniem możemy je wykorzystać. To będą właśnie odpowiednie klejnoty do naszej stylizacji.

 

/Błysk mosiądzu na tapecie powtórzony na dekoracyjnym stoliku i pufach do siedzenia. Aranżacja z katalogu Antonina Vella: http://kolorowo.com.pl/category/york-wallcoverings-antonina-vella-mixed-metals

 

Jak zaprojektować wnętrze glamour - 3 główne cechy.

1. Blask. Ten styl kocha wszystko, co błyszczy. Mogą to być tapety dekoracyjne z ozdobnym brokatem lub mineralnymi ziarnami, które z powodzeniem produkuje niemiecka fabryka Hohenberger. Może to być satynowa tkanina reagująca na promienie światła, kryształki z żyrandola, lustra w ozdobnych ramach czy stolik kawowy wykończony na wysoki połysk.
Dodatki wnętrzarskie i inne drobne dekoracje także powinny mieć metaliczny, srebrny lub złoty połysk.


2. Kontrast. Należy pamiętać, że wnętrze nigdy nie będzie glamour, jeżeli nie zestawimy ze sobą kontrastowych form, kolorów czy faktur. Zestawianie przeciwstawień - jak chociażby materiału błyszczącego z matowym podkreśla poszczególne cechy. Możliwości jest dużo, my szczególnie polecamy wykorzystanie do tego celu tapet. Odpowiednim wyborem będą z pewnością tapety z dużym wzorem typu ornament.


3. Luksus. Styl glamour narodził sie z potrzeby epatowania luksusem i bogactwem. Obecnie ta cechę należy traktować z przymrużeniem oka - luksus ma się przejawiać jedynie w ogólnym odbiorze wnętrza, a nie w dosłownym stosowaniu kosztownych materiałów. Oczywiście drobne dodatki jak złocony świecznik, żyrandol z kilkoma kryształkami czy bogato inkrustowany stolik będą jak najbardziej pożądane.

Jakich użyć materiałów do projektu wnętrza w stylu glamour - podsumowanie.

  • Tapety i ozdobne tkaniny. Z cała pewnością muszą byc wysokiej jakości i o niebanalnym wzornictwie. Te materiały to praktycznie najważniejszy składnik stylu glamour, dlatego też wyborowi odpowiednie do wzoru tapety czy zasłony należy poświęcić dużo uwagi. Tekstylia powinny mieć naturalny połysk, dlatego jedwab, kaszmir czy zamsz będą właściwe. Tapety ścienne należy wybierać z geometrycznymi wzorami o niewielkim zakresie barw. W celu podkreślenia wrażenia luksusu w pokoju można rozważyć zakup czegoś z kolekcji sygnowanej przez znanych designerów, jak Versace, Michalsky czy Karim Rashid.

 

/Doskonały przykład wykorzystania tapet i tapicerowanych mebli we współczesnym, amerykańskim apartamencie, zdjęcie z: http://kolorowo.com.pl/category/radiant

  • Kolory. Choć na większości dostępnych w sieci ilustracji z aranżacjami w stylu glamour znajdziemy biskupi fiolet czy błyszczącą czerń, to trudno jednoznacznie stwierdzić, które kolory są glamour, a które nie są. Wybór koloru w takiej stylizacji wnętrza ma podkreślić jego szyk i elegancję.

 

  • Meble. Styl glamour kocha meble tapicerowane oraz antyki. Związane to jest niejako z czasem jego powstania - czyli początkiem dwudziestego wieku i modą na Art-Deco. Idealny wnętrzem będzie to, gdzie obok mebli współczesnych znajdzie się komoda czy konsolka z wyraźnym piętnem czasu. Glamour wszak kocha kontrasty.

 

  • Szkło, lustra. Te elementy pomogą nadać blasku wnętrzu. Pamiętajmy tylko, aby lustra miały ozdobne i najlepiej nietuzinkowe ramy, a w oświetleniu były kryształki lub szkło.

 

 /Oryginalna rama lustra z mosiądzu, na ścianie tapeta z kolekcji Precious Metal od Arthouse: http://kolorowo.com.pl/category/precious-metal

 /Współczesny żyrandol z kryształkami, na ścianie tapeta z kolekcji Precious Metal od Arthouse: http://kolorowo.com.pl/category/precious-metal

  • Dekoracje. Wszyscy kochamy bibeloty i ozdobne drobnostki. Jeżeli będą to ciekawe przedmioty o dobrym designie, to jak najbardziej można je wyeksponować. Glamour uwielbia wszystko to, co jest oryginalne i wyjątkowe. Mogą to być np. pamiątki z egzotycznych podróży.

 

  • Sztuka. Odpowiedni obraz, rzeźba lub ceramika jest jak najbardziej pożądana do urządzenia wnętrza glamour. Ważne, aby były to dzieła oryginalne, a nie tanie reprodukcje.

 

/http://kolorowo.com.pl/category/west-side