Pasowanie wzoru tapety - co to tak naprawdę znaczy?

 

Wartość przesunięcia wzoru tapety to podstawowa informacja podawana przez producenta na etykiecie. Dzięki temu łatwiej obliczymy ilość potrzebnych rolek do wytapetowania naszego pokoju oraz stopień trudności podczas pasowania wzoru.

Dla kogoś, kto będzie pierwszy raz samodzielnie tapetował, pojęcie przesunięcia wzoru może się wydawać niezrozumiałe. W poniższym artykule wyjaśnimy wszelkie wątpliwości z tym związane, dzięki czemu każdy będzie wiedział jak obliczyć ilość potrzebnych rolek oraz spasuje wzór tapety na ścianie jak profesjonalny tapeciarz.

 

Istnieją cztery rodzaje powtórzeń wzoru:

  • tapety nie wymagające pasowania wzoru

 

  • tapety z prostym pasowaniem wzoru

 

  • tapety z przesuniętym pasowaniem wzoru

 

  • tapety z przesunięciem odwrotnym

 

 

1. Tapety, które nie wymagają pasowania.


Kiedy rozwiniemy tego typu rolkę tapety to zauważymy, że wzór nie będzie "przecięty" przy krawędzi. Są to niewątpliwie najprostsze rodzaje tapet ściennych do spasowania i samodzielnego kładzenia - należy tylko zmierzyć wysokość pomieszczenia i dodać ok 10cm na dokładne docięcie przy suficie i podłodze. Następnie odcinamy z rolki paski o takiej długości nie martwiąc się kolejnością brytów. Musimy jedynie zwrócić uwagę na układ pasków i nie pomylić góry tapety z dołem (najlepiej od razu przy cięciu brytów zaznaczyć ołówkiem na odwrocie tapety górę). Przykłady tapety z dowolnym pasowaniem to:

 

 

 

 

Na zdjęciach powyżej prezentujemy sposób kładzenia na ścianę tapety w paski. Jak widzimy, przesunięcie tapety góra-dół nie będzie miało wpływu na efekt ostateczny. Ewentualna pomyłka z odwróceniem jakiegoś brytu "do góry nogami" będzie miała za to poważne skutki. Na zdjęciu poniżej widzimy błąd w tapetowaniu, gdzie drugi bryt tapety został odwrócony.

 

 

 

UWAGA:

Niestety, oznaczenie braku pasowania jest umieszczane przez producentów także na tapetach, które ewidentnie wymagają pasowania. Na zdjęciach poniżej widzimy tapetę ze wzorem panelowym. Na etykiecie widnieje informacja o braku pasowania. Gdybyśmy się do niej zastosowali i układali poszczególne bryty bez spasowania i docięcia, to efekt wyglądałby mało estetycznie, tak jak na ilustracji poniżej.

 

 

 

 

Jeżeli zatem kupimy tapetę z oznaczeniem braku pasowania, to musimy zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy wzoru na tapecie nie powinny jednak znaleźć się na jednakowej wysokości. Na ilustracjach poniżej przedstawiliśmy sposób pasowania takiego wzoru.

 

 

 

 

 

 

2. Proste pasowanie tapety

Takie informacja na etykiecie tapety oznacza to, że po odcięciu jednego paska tapety, kolejny należy przyciąć dłużej o podaną wielkość ( w naszym przypadku o 53cm)

 

 

 

 

3. Tapety z przesunięciem wzoru.

 

Tapety z takim oznaczeniem mają podane dwie liczby, np. 53cm/26,5cm. Pierwsza wartość oznacza powtarzalność wzoru (53cm) oraz długość pasowania ( w naszym przypadku 26,5cm).  W praktyce oznacza to, że drugi pasek tapety należy przyciąć dłuższy o 26,5cm od pierwszego. Będzie to tzw. odpad.

Cały proces "współpracy" z tapetą mającą przesunięcie wzoru wygląda następująco: należy zmierzyć wysokość pomieszczenia i odciąć pierwszy pasek tapety o ok. 10cm dłuższy. Aby spasować wzór należy przesuwać rolkę wzdłuż pierwszego brytu aż motyw będzie tworzył całość. Po dopasowaniu odcinamy nadmiar tapety wystający ponad pierwszy pasek. Następnie czynność powtarzamy, aż uzyskamy potrzebną ilość pasków na wyklejenie naszej ściany. Nie należy zapomnieć o ponumerowaniu kolejnych pasków tapety, aby podczas klejenia nie doszło do pomyłki.

 

 

 

 

 

 

Porada:
Jeżeli dekorujemy większą powierzchnię, należy rozpakować dwie-trzy rolki tapety naraz i przymierzyć je do siebie. Przeważnie uda nam się tak dopasować je do siebie, że odpady podczas cięcia będą minimalne.