Jak zmienić proporcje pokoju za pomocą tapety na ścianie - 6 prostych sztuczek optycznych.

 

Duży, foremny pokój dodatkowo dobrze oświetlony przez duże okno z pięknym widokiem to ideał do dekoracji. Co jednak zrobić, jeśli nasze pomieszczenie jest niewielkie, wpada do niego zbyt mało światła, sufity są za niskie lub za wysokie, pokój jest wąski i na dodatek ma kształt litery "L"? Możemy oczywiście wezwać ekipę budowaną, która zburzy i poprzestawia ściany, ale z oczywistych powodów pominiemy ten pomysł na "metamorfozę wnętrza". Istnieją prostsze środki na optyczną zmianę niekorzystnych proporcji pokoju - wystarczy wybrać do dekoracji odpowiednią tapetę ścienną.

W poniższym tekście przedstawimy kilka najczęściej występujących problemów wnętrzarskich oraz użytkowych związanych z rozmiarami pokoju. Zaproponujemy też dobranie odpowiedniego wzoru tapety do zaistniałego problemu. Zapraszamy do lektury i obejrzenia przykładowych zdjęć i aranżacji. 

 

/ Nieciekawy przedsionek z wieloma zakamarkami wyklejono jasną tapetą z motywem liści. Wzór tapety jest silny wizualnie i rzuca się w oczy zacierając przez to granice wąskich ścian. /

 

1. Mam mały pokój, czy tapeta na ścianie go nie pomniejszy?

Aby sprawić, żeby niewielki pomieszczenia wyglądały na bardziej przestronne i jasne należy wybrać tapety ścienne w chłodnych, rozbielonych kolorach. Odradzamy używania tapet w ciepłych i intensywnych barwach jak żółty czy brązowy. Wzór na tapecie również powinien być delikatny i niezbyt duży. Dobrym pomysłem będzie klasyczny, prosty deseń geometryczny lub drobny motyw florystyczny, który wytworzy spokojną atmosferę w pomieszczeniu.

Dla miłośników dużych, spektakularnych wzorów na tapecie radzimy stosować je jako tło dla innego elementu w pokoju - może to być ściana za kanapą, łóżkiem lub biurkiem. Dzięki temu duży wzór na tapecie zostanie trochę zrównoważony przez mebel. Należy również pamiętać, że właściwy odbiór dużej kompozycji wymaga pewnej odległości do oglądania - wybierajmy dla niego raczej węższe ściany. Jeżeli dwie pozostałe ściany będą w spokojnej kolorystyce, to skutkiem ubocznym takiego zastosowania wzorzystej tapety stanie się optyczne "przybliżenie" węższych ścian i co za tym idzie poprawa proporcji całego pomieszczenia.

 

 

/ Ściana szczytowa na poddaszu została przyozdobiona sielskim wzorem w duże, fioletowe kwiaty. Tapeta jest tłem dla stylowych łóżek i ładnie się komponuje z rustykalnym charakterem mebli. Niewielka, ciasna sypialnia zyskała na wyglądzie a skośne ściany zostały optycznie wydzielone i oddaliły się od podłogi. /

 

/ Proporcje wąskiego korytarza zdecydowanie poprawiła nowoczesna tapeta w poziome, geometryczne elementy. /

 

/ Wzorzysta tapeta w tym ciasnym, zaadaptowanym do zabawy kącie "rozsuwa" boczne ściany.  Dodatkowo intensywne barwy odwracają uwagę od klaustrofobicznego pomieszczenia. /

 

Bardzo korzystnie na proporcje wąskiego pokoju wpłynie tapeta w poziome pasy. Taki wzór należy przykleić na węższych ścianach, które dzięki takiemu zabiegowi będą wydawać się szersze.

 

 

 

2. Mój pokój jest duży i nieprzytulny, czy tapeta ociepli atmosferę?

Choć wydaje się to sprzeczne, to zbyt duża przestrzeń do dyspozycji może również wyglądać niekorzystnie i nieprzytulnie i w ostateczności źle działać na nasze samopoczucie. W takim wypadku dobrym pomysłem jest użycie do dekoracji ścian kilku wzorów tapety, które wizualnie podzielą przestrzeń i wyodrębnią poszczególne funkcje mieszkalne. Tu możemy bezkarnie stosować tapety w ciemne kolory i dużą grafikę, które zmniejszą optycznie powierzchnie.

 

/ Za duża łazienka. Proporcje zmienia i ociepla świetnie dobrana tapeta w stylu prowansalskim w pomarańczowe kwiaty. Bez tapety wnętrze byłoby chłodne i nieprzytulne i nie zachęcające do kąpieli. /

 

/ Duży korytarz na poszczególne funkcje dzieli tapeta w duże, kwieciste wzory. /

 

3. Mam ciemny pokój, jaką wybrać tapetę?

Jeżeli do pomieszczenia wpada za mało naturalnego światła, to pomoże nam tapeta w jasnej, pastelowej kolorystyce. Jej powierzchnia będzie odbijać światło wpadające przez okno w przeciwieństwie do ciemnych tapet, które będą "pochłaniać" promienie słoneczne. Wzór na tapetach również powinien pomagać w doświetleniu wnętrza i dlatego można rozważyć tapetę z drobnym brokatem lub błyszczącą powierzchnią pokrytą metaliczną farbą. Zapewni to efekt odbicia świata jak w lustrze i ściany będą się wydawać niejako dodatkowo oświetlone.

 

4. Mam niski pokój, czy tapeta w pasy pomoże? 

Wnętrza ze zbyt nisko umieszczonym sufitem działają klaustrofobicznie i bardzo niekorzystnie wpływają na samopoczucie mieszkańców. Niezbędna w takim przypadki jest tapeta w pionowe paski. Wzór pasów optycznie podwyższy pomieszczenie. Jeżeli dodatkowo pomalujemy sufit białą farbą lub pokryjemy biała tapetą sufitową to efekt będzie kompletny.

 

/ Tapeta w pasy występuje w przeróżnych kolorach i szerokościach. Łatwo dobrać odpowiedni wzór do naszych potrzeb. Duży wybór tapet w paski dostępnych od ręki można znaleźć tutaj... /

 

 

5. Mam wysoki pokój, czy tapeta nie pogorszy wyglądu pokoju?

W takim przypadku zabiegi dekoracyjne powinny być odwrotne do niskich pomieszczeń - optyczne obniżenie wysokości zapewni tapeta w poziome pasy. W za wysokich pomieszczeniach można też zastosować ciemną tapetę na suficie. Gwarantujemy, że taki zabieg radykalnie obniży wysokość.

 

 Wypróbowanym sposobem na wizualne obniżenie wysokość pokoju jest wyklejenie pomieszczenia tapetą z intensywnym wzorem , z tym, że tapety nie kładziemy na całej wysokości ściany, tylko kilkadziesiąt centymetrów niżej od sufitu.

 

 

/ Wysoki i bardzo wąski korytarz obniżono dzieląc ściany na poziome elementy ozdobne: tapetę położono na 3/4 ściany a pozostałą część pozostawiono w białym kolorze. /

 

 

6. W moim pokoju jest jakaś wnęka.

Ściany z wnękami, wystającymi kominami, slupami itp. wcale nie muszą być kłopotem. Najczęściej są to elementy, które odpowiednio zaaranżowane, mogą zmienić się w dodatkowy atut. Pomogą w tym oczywiście tapety - szczególnie te o niecodziennym wzornictwie. Wyklejając wnękę tapetą tworzymy jakby obraz otoczony jasną ramą ścian. Tapeta może też podkreślić funkcję wnęki. Trochę inaczej należy postępować w przypadku wystających ze ścian słupów konstrukcyjnych, czy ścian technicznych. Tu warto zostawić je w kolorze białym a tapetę położyć w sąsiedztwie, jako tło. Taki zabieg doda dynamiki naszej przestrzeni i wydobędzie na pierwszy plan atrakcyjne elementy.

 

/ Rewelacyjnie zaaranżowana wnęka w przedpokoju, którą wyklejoną tapetą w stylu skandynawskim, otoczono listwą i oświetlono z góry. Dzięki temu zwykły wieszak na ubrania zmienił się w stylową garderobę. /

 

 

(zdjęcia aranżacji z Pinterest)