Jak wybrać tapetę do pokoju dziecka odpowiednią do jego wieku?

 

Wybranie tapety do pokoju dziecka wymaga od odpowiedzialnych rodziców odrobiny wysiłku. Świat tapet dziecięcych jest bogaty i wspaniały, ale kryterium ich zakupu nie może być jedynie bajkowy wzór i wesoły kolor - czytaj: szczęśliwi rodzice muszą pamiętać, że nie urządzają pokoju dla siebie, tylko dla swego dziecka. Najważniejsze, aby wzór tapety do pokoju dziecięcego był dostosowany do wieku naszej pociechy i wspomagał jego rozwój. Inne tapety powinny zdobić ściany niemowlaka, inne tapety przedszkolaka a jeszcze inne tapety niech ozdobią ściany pokoju ucznia. Sprawdzi się zatem stara prawda, że wystrój pokoi dziecięcych powinien rosnąć wraz z nimi.

 

 

Podstawowa zasada wyboru tapety do pokoju dziecka.

W naszym mieszkaniu istnieje podział pomieszczeń ze względu na funkcje: mamy więc pokój do odpoczynku (salon), do pracy (gabinet), do przyrządzania posiłków (kuchnia) itd. Trochę trudniej jest zdefiniować funkcję pokoju dziecięcego, ponieważ jest to przestrzeń wielofunkcyjna: służy do spania, zabawy, nauki, spotkań z rówieśnikami. Dlatego też umeblowanie oraz ozdobienie ścian tapetami nie może przypisać pokojowi dziecięcemu tylko jednego przeznaczenia.

 

 

Jak dopasować tapety do kolejnych etapów rozwoju dziecka?

  • Tapety do pokoju niemowlaka. Często się zdarza, że przyszli rodzice urządzają pokój dziecka jeszcze zanim pojawi się ono na świecie. Należy jednak pamiętać, że niemowlę w początkowych miesiącach życia nie widzi tak jak dorosły. Najpierw uczy się rozpoznawać twarze rodziców, dopiero po kilku miesiącach zaczynają dostrzegać kształty otoczenia. Na początku ich uwagę przyciągają proste kształty i podstawowe kolory, takie jak czerwień, niebieski, żółty. Odpowiednio dobrana tapeta dziecięca może wspomóc rozwój niemowlaka: ściana pokryta wzorem przedstawiającym np. postaci zwierząt czy bohaterów bajek w przyjaznych kolorach z całą pewnością przyciągnie wzrok niemowlęcia i wspomoże jego rozwój, stopniowo zachęcając do odkrywania kolejnych szczegółów dekoracji.

 

  • Tapety dla dzieci, które jeszcze nie chodzą do przedszkola. Po pierwszym roku życia rozwój dziecka przyspiesza. Maluchy zaczynają samodzielnie chodzić, rozmawiać i chłonąć otaczający świat wszystkimi zmysłami. Zachowania stają się bardziej złożone, pojawia się zabawa w odgrywanie ról, kreowanie kształtów i przedmiotów za pomocą np. klocków. Dzieci w tym wieku zaczynają się już z nami komunikować i... przekonywać do swego zdania. Nieodzownym tłem dla zabaw tematycznych może stać się tapeta z ulubionym "światem" dziecka - np. wioska indiańska, zaczarowany las czy tropikalna dżungla. Dziecko będzie miało już swoje ulubione postacie, które gdy pojawią się na tapecie w ich pokoju, staną się idealnymi towarzyszami zabawy.

 

  • Pokój przedszkolaka. W wieku 3-6 lat dzieci uczęszczają już do przedszkola, gdzie ich wiedza i umiejętności są stale podnoszone. Kontakt z rówieśnikami uczy zachowań społecznych. Dzieci zaczynają mieć już własne zdanie na wiele tematów, w tym na kolor i wzór tapety na ścianie swojego pokoju. Następuje też już wyraźny podział na kolory i tematy nieakceptowalne przez dziewczynki jak też te, których nie zaakceptuje chłopak. Chłopaki nigdy nie pozwolą, aby w ich pokoju pojawił się kolor różowy czy też wzory tapet w księżniczki, baletnice, bajkowe zwierzęta typu jednorożce czy pastelowe koniki. Na motory, samochody, piratów czy statki kosmiczne z pewnością nie zgodzą się dziewczynki. Urządzając pokój dziecka uczęszczającego do przedszkola rodzice powinni już liczyć się ze zdaniem swojej pociechy. Jest to ten moment, kiedy należy ozdobić pokój dziecięcy nie dla siebie a dla małego człowieka. Niech to ono dobrze czuje się w swoim azylu.

 

  • Jaką wybrać tapetę do pokoju ucznia? W końcu następuje ten moment, że nasza "księżniczka" czy też nasz "pirat" idzie do szkoły. Jest to nowy rozdział życia, w którym praca i nauka zaczynają stopniowo przeważać nad zabawą i leniuchowaniem. Jak należy urządzić pokój ucznia? Przede wszystkim należy dążyć do kompromisu - pomysły dziecka i zdrowy rozsądek rodzica może zasadniczo się różnić. Jest to doskonała okazja do uczenia dzieci odpowiedzialności za swoje decyzje. Dziecko w tym wieku może zechcieć mieć wszystkie ściany w wielokolorowe deskorolki czy agresywne graffiti na czarnej cegle. Taki wzór z pewnością spodoba się kolegom ze szkolnej ławki, ale nie będzie służył skupieniu nad nauką. Rozsądny kompromis, to pozwolenie dziecku na wyklejenie taką tapetą fragmentu ściany, reszta niech będzie neutralna wzorniczo i kolorystycznie.

 

Tapety dziecięce - podsumowanie.

Ściany w pokojach przeznaczonych dla dzieci są narażone na znacznie szybsze zużycie niż inne pomieszczenia w domu. Jest to całkiem naturalne i zjawisko ;) Czy zatem należy inwestować w dobrej jakości, zmywalne tapety ścienne? Niekoniecznie, wiele zależy od wieku i "zaangażowania" dziecka. Mały, pomysłowy człowiek poradzi sobie z każdą okładziną ścienną, więc wielu rodziców preferuje najtańsze tapety papierowe. Dziecko szybko rośnie a wraz z nim powinien zmieniać się wystrój pokoju - tapety więc i tak trzeba by było wymienić. Jedynym minusem tapet papierowych jest ich trudniejsze kładzenie oraz demontaż.

Zobacz naszą ofertę tapet dziecięcych dostępnych od ręki

 

Poniżej prezentujemy galerię z aranżacjami i pomysłami na użycie tapet w aranżacji pokoju dziecięcego odpowiednich dla chłopaka i dziewczyny. 

 

 

/ Tapeta w baletnice to marzenie większości dziewczynek. Pastelowa, jasna kolorystyka tapety będzie optycznie powiększać pokój. /

 

/ Idealny przykład kompromisu zawartego między rodzicem a chłopakiem w urządzeniu pokoju. Agresywna w formie i kolorystyce tapeta z graffiti położona tylko na jednej ścianie nie przytłoczy pomieszczenia. Ponadto nie przyklejono jej bezpośrednio przy biurku, ponieważ z pewnością rozpraszała by uwagę ucznia podczas odrabiania lekcji. /

 

 

/ Tapeta która zdobi i uczy - kolorowe litery na tapecie z pewnością przydadzą się podczas nauki czytania i pisania. /