Jak usunąć starą tapetę ze ściany - proste sposoby na zerwanie tapety. Instrukcja krok po kroku.

 

Przystępując do remontu pomieszczenia, w którym ściany pokryte są starymi tapetami, praktycznie zawsze należy je usunąć.  Należy zerwać tapety bez względu na to, czy zamierzamy przykleić nowe tapety ścienne czy np. pomalować pokój farbami. Przedstawimy 3 proste sposoby na łatwe usunięcie starych tapet w instrukcji krok po kroku. 

 

Jedynym wyjątkiem od tej reguły będzie tylko taka sytuacja, gdy mamy do czynienia z cienką, papierową, dobrze przylegającą do ściany tapetą papierową, dodatkowo wolną od "bąbli" i marszczeń. Tylko wtedy można zrezygnować z zerwania tapety ze ściany.

 

   *Zobacz też: Czy można kłaść tapetę na tapetę.

 

Przypominamy, że instalacja tapety na istniejącej tapecie nie jest zalecana w przypadku:

  • Na ścianie znajduje się więcej niż jedna warstwa papierowej tapety.
  • Stara tapeta jest "pomarszczona", ma puste przestrzenie itp.
  • Istniejąca tapeta jest winylowa - w takim przypadku należy usunąć tapetę nawet jeśli jest w doskonałym stanie. Klej do tapet nie będzie dobrze przylegał do warstwy winylu, nie wsiąknie w nią i nie stworzy odpowiedniej siły nośnej dla nowej tapety, która może się "ześlizgnąć". W skrajnych warunkach może się też zdarzyć, że klej między dwiema nieprzepuszczalnymi dla powietrza warstwami, może zacząć pleśnieć.

 

 

*porada:

Jeżeli planujesz zmienić wystrój wnętrza i pomalować ściany farbą, to nie radzimy tego robić bez usunięcia tapety: farba wzmocni i uszczelni pory tapety, co w przyszłości naprawdę utrudni ściągnięcie tapety. Ponadto pamiętaj, że stare tapety poprzez upływ czasu z reguły mają różną chłonność - końcowy efekt może być zatem mocno "plamisty".

 

 

 

Przed przystąpieniem do pracy warto określić rodzaj ścian, jakie mamy w pomieszczeniu. Ułatwi to decyzję o wyborze narzędzi i sposobu usunięcia tapety.

  • tynki cementowo-wapienne. Taki materiał jest bardzo wytrzymały, stare tapety można więc "potraktować" ostrymi narzędziami i z dużą siła nie obawiając się dewastacji ściany.
  • tynki gipsowe lub płyty gipsowo-kartonowych. W takim wypadku należy postępować delikatnie i raczej unikać metalowych szpachli i innych ostrych narzędzi aby nie doprowadzić do zarysowania ściany.

 

Zanim przystąpisz do usunięcia tapety.


Przed każdym remontem, nawet niewielkim, należy właściwie przygotować pomieszczenie. Pamiętaj, że "gdzie drwa rąbią, tam lecą wióry" - więc nawet jeśli będziesz pracował bardzo ostrożnie, to mogą się zdarzyć drobne wypadki, które mogą być bardzo kłopotliwe.

 

Krok 1.

Zdejmij wszystko ze ścian - obrazki, półki, kinkiety itp. Zdemontuj karnisze i zdejmij zasłony.

 

Krok 2.

Odłącz prąd i odkręć ramki od włączników i gniazd elektrycznych

 

Prąd powinien zostać bezwzględnie odłączony, jeśli będziesz pracował na mokro.

 

Krok 3.

Usuń z pokoju jak najwięcej mebli. Więcej swobody podczas pracy to łatwiejsze usuwanie tapety i mniejsze szanse na uszkodzenie lub zabrudzenie cennego stołu, sofy czy dywanu.

 

Krok 4.

Zabezpiecz folią ochronna duże meble, których nie udało się wynieść z pokoju. Podłogę zabezpiecz tekturą lub starymi gazetami. 

 

Jak usunąć tapetę flizelinową.

 

Tapety wykonane z flizeliny lub na podkładzie z tego materiału usuwa się najłatwiej (oczywiście pod warunkiem, że podczas kładzenia tapety na ścianę użyto właściwego kleju). Do tej czynności nie trzeba stosować specjalnych środków chemicznych czy też wody, całość pracy wykonuje się "na sucho". Oto prosty przepis:

 

Krok 1.

Usuwanie tapety flizelinowej najlepiej zacznij od dołu - podważ szpachelką róg paska tapety i z wyczuciem zacznij odrywać bryt od ściany. Cały pas tapety powinien z łatwością "odejść" od ściany.

 

 

 

Krok 2.

Jeżeli tapeta nie chce "współpracować", możesz sobie ułatwić zadanie nożem do tapet. Potnij delikatnie tapetę na poziome pasy o szerokości ok. 20 cm i spróbuj je odrywać od ściany.

 

 

 

*porada:

Jeżeli remontujesz mieszkanie, które nie zostało udekorowane tapetą przez ciebie i nie znasz rodzaju istniejącej tapety, możesz to w łatwy sposób sprawdzić. Użyj szpachelki do podważenia krawędzi tapety w miejscu łączenia. Jeśli tapeta łatwo się "rozsuwa" i łatwo odchodzi w całości od ściany to znaczy, że masz do czynienia z tapetą na flizelinie. Jeżeli tapeta się rozwarstwia - jest to tapeta dwuwarstwowa (np. winylowa na papierze). Jeżeli oderwanie tapety sprawia trudność i rwie się ona na małe kawałki - jest to tapeta papierowa.

 

 

 

Jak usunąć tapetę winylową na podkładzie papierowym (tzw. tapeta dwuwarstwowa).

 

Większość tapet dwuwarstwowych również można łatwo usunąć ze ściany. Z takiej tapety usuń na sucho wierzchnią warstwę. Materiał nośny - najczęściej cienki papier - możesz zostawić na ścianie jako podkład pod następne tapetowanie pod warunkiem, że idealnie przylega on do ściany i nie jest uszkodzony. Jeżeli jednak pod papierem znajdują się duże, puste przestrzenie, to niestety nie będzie to dobry podkład pod nową tapetę, na której mogą pojawić się pęcherzyki powietrza, nierówności itp. W takim przypadku namocz papierowy podkład i usuń całkowicie ze ściany za pomocą szpachelki.

 

Jak usunąć tapetę papierową.

 

Niewątpliwie, jest to najkłopotliwszy rodzaj tapety do oderwania od ściany, choć sama czynność w zasadzie jest prosta. Rzadko się niestety zdarzy, że tapetę papierową zdejmiesz ze ściany na sucho jednym pociągnięciem. Przygotuj się raczej na bardziej długotrwały proces. Podstawowa czynnością zapewniającą sukces przy ściąganiu tapet papierowych jest ich dokładne namoczenie.

 

Krok 1.
Przygotuj naczynie z ciepłą wodą i dodaj do niej odrobinę płynu do mycia naczyń. (Możesz też wybrać gotowy środek do usuwania tapet kupiony w sklepie z tapetami).

 

Krok 2.
Do aplikacji wody na ścianę możesz użyć zwykłego rozpylacza ogrodniczego, gąbki lub dużego pędzla. Namaczanie zacznij od dołu do góry. Woda rozpuści klej pod tapetą i ułatwi jej demontaż.

 

Krok 3.
Odczekaj 15-20 minut a następnie spróbuj szpachelką malarską podważyć na szwie tapetę. Jeżeli będziesz miał szczęście, to usuniesz ze ściany dużą powierzchnię tapety. Przygotuj się jednak na to, że rozmoknięta tapeta będzie odchodzić w niewielkich kawałkach. Nie używaj zbyt dużej siły, aby nie uszkodzić i nie zarysować ściany.

 

Krok 4.
Często się zdarza, że na ścianie pozostają niewielki kawałki tapety. Należy je ponownie namoczyć, odczekać kilka minut i podjąć próbę ich usunięcia.

 

Gdy robi się trudniej - usuwanie tapet specjalistycznych.

 

Większy problem z usunięciem starych tapet może się pojawić, gdy będziemy mieli do czynienia z tapetami nie wchłaniającymi łatwo wody i które nie mają podkładu z flizeliny. Będą to w szczególności:

  • tapety zmywalne łazienkowe
  • tapety wielokrotnie malowane
  • tapety o bardzo grubej strukturze
  • tapety obiektowe (tzw. ciężki winyl)

Nawet jeśli stara tapeta przeznaczona do usunięcia okaże się "pancerna", to nawet ona ma swoją "słabość", którą należy wykorzystać - jest to wodorozpuszczalny klej, za pomocą którego została przyklejona do ściany. Wystarczy więc sprawić, aby woda dostała się pod powierzchnię tapety i rozpuściła klej trzymający tapetę na miejscu. Niestety, namoczenie tapet specjalistycznych nie będzie to tak proste jak w przypadku tapet papierowych. Mają one bowiem wierzchnią warstwę odporną na wilgoć. Należy zatem mechanicznie uszkodzić tapetę na całej powierzchni. W tym celu można wykorzystać drucianą szczotkę, gruboziarnisty papier ścierny lub specjalistyczny wałek z kolcami. Za pomocą tych narzędzi przerwiesz nieprzepuszczaną dla wody wierzchnia warstwę starej tapety. Następnie wystarczy tylko namoczyć tapetę za pomocą spryskiwacza ogrodniczego, gąbki lub pędzla i postępować tak, jak w przypadku ściągania tapet papierowych.