Kiedy w/w względy estetyczne przeważą i postanowimy zmienić tradycyjny - pionowy kierunek kładzenia tapety - to musimy jeszcze się przygotować na odrobinę większy wysiłek podczas tapetowania. Dlatego też zawarliśmy w poniższym tekście kilka technicznych wskazówek, które powinny być pomocne podczas montażu.
Z technicznego punktu widzenia każdą tapetę można przykleić horyzontalnie. Jednakże efekt dekoracyjny takiego działania nie zawsze wygląda dobrze. Jakie zatem wzory tapet nadają się do wzdłużnego zastosowania?
Przykładem tapet, które z całą pewnością powinny pozostać w pionowej orientacji są wzory z postaciami, zwierzętami czy realnymi przedmiotami.
Kolejnym aspektem dekoracyjnym, który należy rozważyć jest struktura tapety. Wytłoczenia na pojedynczym brycie mogą się wydawać mało istotne, jednak na całej ścianie często struktura tworzy "dodatkowy wzór" oraz dodatkowe zdobienie. Podobne efekty dają też elementy metaliczne. Mogą one tworzyć niechciane i nieestetyczne refleksy świetlne, gdy zawiesimy tapetę poziomo. W razie wątpliwości, najlepiej zamocować "na sucho" jeden lub dwa paski tapety poziomo na ścianie aby sprawdzić powstały efekt dekoracyjny.
2. Znaczenie warstwy podkładowej tapety.
Poziome tapetowanie jest trudniejsze od klasycznego (szczególnie przy długich ścianach) i oznacza po prostu walkę z grawitacją. Materiał, który zastosowano jako podkład tapety ma zatem do odegrania najważniejszą rolę w tej czynności. Niewątpliwie najlepszym wyborem są tapety na flizelinie, ponieważ klej jest nakładany bezpośrednio na ścianę, a nie na samą tapetę. Nie zwiększa to wagi naszej tapety i nie ma obaw rozerwania brytu. Flizelinowe tapety można rozwijać i kleić kawałek po kawałku wzdłuż ściany. Tą czynność może wykonać nawet jedna osoba.
Trudności pojawiają się przy kładzeniu tapet na bazie papieru - wymagają one dodatkowego czasu namakania. Po posmarowaniu klejem odciętego paska tapety należy go złożyć i odczekać kilka minut. Zwiększy się oczywiście waga brytu . Umieszczenie go na ścianie jest prawie niemożliwe bez pomocy drugiej osoby, która jest niezbędna aby zapobiec rozerwaniu się tapety pod własnym ciężarem.
Wady ścian i podłóg w zakresie pionów i poziomów można łatwo i niewidocznie naprawić, gdy tapety są układane tradycyjnie. Sytuacja wygląda niestety zupełnie inaczej, jeśli zdecydowaliśmy się na układanie tapety poziomo. Dlatego bardzo ważnym jest, aby przed tapetowaniem dokładnie sprawdzić, czy ściany, podłogi i sufity są wypoziomowane. Najlepszym narzędziem do tego jest poziomica. Minimalne odchylenia nie stanowią dużego problemu jednak jeśli tylko pojawią się większe nieprawidłowości, należy odejść od idei tapetowania poziomego. Efekt końcowy nie będzie wtedy zadowalający, a tapeta zamiast zdobić będzie nas tylko drażnić.
1. Tapeta na flizelinie
Po wybraniu idealnego wzoru można rozpocząć metamorfozę naszego wnętrza. Do pomocy przyda się druga osoba, zwłaszcza podczas pracy "przy suficie".
Pomiar i cięcie tapety.
2. Tapeta na podkładzie papierowym
W przypadku tapet z papieru lub na podkładzie papierowym pierwsze kroki, czyli odpowiednie pomiary i cięcie brytów, są identyczne jak dla tapet flizelinowych. Różnice pojawiają się dopiero podczas aplikacji kleju - należy nim posmarować warstwę podkładową tapety i odczekać kilka minut, aby mógł się wchłonąć. Potrzebna też będzie druga osoba do pomocy. Po upływie wymaganego czasu moczenia dwie osoby muszą razem trzymać tapetę - zapobiegnie to rozerwaniu papieru. Następnie jedna osoba rozwija sukcesywnie bryt i dociska go do ściany ( druga osoba trzyma resztę ). Pozostałe czynności są take same, jak w przypadku kładzenia tapet flizelinowych.