Jak przykleić tapetę poziomo?

 

Jest wiele powodów, dla których decydujemy się przykleić tapetę w poziomie a nie w pionie:

 • Banalny wzór na na tapecie po zmianie kierunku może zmienić się w designerski projekt.
 • Wykorzystanie złudzenia optycznego - długie, poziome elementy wydłużą optycznie krótką ścianę jednocześnie obniżając jej wysokość (więcej o wykorzystaniu trików wnętrzarskich pisaliśmy tutaj).
 • Stworzymy nasz własny, unikalny projekt, co podkreśli oryginalność wnętrza.

 

 

Kiedy w/w względy estetyczne przeważą i postanowimy zmienić tradycyjny - pionowy kierunek kładzenia tapety - to musimy jeszcze się przygotować na odrobinę większy wysiłek podczas tapetowania. Dlatego też zawarliśmy w poniższym tekście kilka technicznych wskazówek, które powinny być pomocne podczas montażu.

 

1. Które wzory tapet nadają się do położenia poziomo?

 

Z technicznego punktu widzenia każdą tapetę można przykleić horyzontalnie. Jednakże efekt dekoracyjny takiego działania nie zawsze wygląda dobrze. Jakie zatem wzory tapet nadają się do wzdłużnego zastosowania?

 • Tapety w pasy. Jest to ten rodzaj wzoru, który praktycznie zawsze dobrze wygląda w poziomie. Bez względu na to, czy pasy są wąskie czy szerokie, ciemne czy jasne, ostre czy rozmyte - możemy je śmiało "odwracać" i tworzyć własne kompozycje.
 • Wzory geometryczne.  Tapety w trójkąty, heksagony, abstrakcyjne linie, gwiazdki czy inne motywy zaczerpnięte ze świata figur mogą dzięki obrotowi o 90 stopni zyskać dodatkowy atut dekoracyjny.
 • Tapety we wzory barokowe, ornamenty. W tym wypadku często dobrze wygląda zastosowanie tylko jednego paska poziomo jako wykończenie lub podzielenie wysokiej ściany.
 • Tapety imitujące naturalne materiały, czyli kamień, cegłę, marmur, płytki mogą rozwinąć zupełnie nowy wachlarz możliwości, a efekt takiej aranżacji może być olśniewający. Najczęściej oczywiście kierunek tapetowania zmieniany jest w przypadku drewnianej boazerii - na ścianie tworzy się wtedy poziome deskowanie idealnie pasujące do wnętrz rustykalnych lub skandynawskich.
 • Tapety jednokolorowe cieniowane lub z efektem ombre to też świetny temat na "poziomą" przeróbkę. Utworzą one po odwróceniu ciekawe tło lub np. iluzję pejzażu. 

Przykładem tapet, które z całą pewnością powinny pozostać w pionowej orientacji są wzory z postaciami, zwierzętami czy realnymi przedmiotami. 

Kolejnym aspektem dekoracyjnym, który należy rozważyć jest struktura tapety. Wytłoczenia na pojedynczym brycie mogą się wydawać mało istotne, jednak na całej ścianie często struktura tworzy "dodatkowy wzór"  oraz dodatkowe zdobienie. Podobne efekty dają też elementy metaliczne. Mogą one tworzyć niechciane i nieestetyczne refleksy świetlne, gdy zawiesimy tapetę poziomo. W razie wątpliwości, najlepiej zamocować "na sucho" jeden lub dwa paski tapety poziomo na ścianie aby sprawdzić powstały efekt dekoracyjny.

 

 

 

2. Znaczenie warstwy podkładowej tapety.


Poziome tapetowanie jest trudniejsze od klasycznego (szczególnie przy długich ścianach) i oznacza po prostu walkę z grawitacją. Materiał, który zastosowano jako podkład tapety ma zatem do odegrania najważniejszą rolę w tej czynności. Niewątpliwie najlepszym wyborem są tapety na flizelinie, ponieważ klej jest nakładany bezpośrednio na ścianę, a nie na samą tapetę. Nie zwiększa to wagi naszej tapety i nie ma obaw rozerwania brytu. Flizelinowe tapety można rozwijać i kleić kawałek po kawałku wzdłuż ściany. Tą czynność może wykonać nawet jedna osoba.

Trudności pojawiają się przy kładzeniu tapet na bazie papieru - wymagają one dodatkowego czasu namakania. Po posmarowaniu klejem odciętego paska tapety należy go złożyć i odczekać kilka minut. Zwiększy się oczywiście waga brytu . Umieszczenie go na ścianie jest prawie niemożliwe bez pomocy drugiej osoby, która jest niezbędna aby zapobiec rozerwaniu się tapety pod własnym ciężarem.

 

 

3. Proste ściany i podłogi - element niezbędny przy horyzontalnym kładzeniu tapety. 


Wady ścian i podłóg w zakresie pionów i poziomów można łatwo i niewidocznie naprawić, gdy tapety są układane tradycyjnie. Sytuacja wygląda niestety zupełnie inaczej, jeśli zdecydowaliśmy się na układanie tapety poziomo. Dlatego bardzo ważnym jest, aby przed tapetowaniem dokładnie sprawdzić, czy ściany, podłogi i sufity są wypoziomowane. Najlepszym narzędziem do tego jest poziomica. Minimalne odchylenia nie stanowią dużego problemu jednak jeśli tylko pojawią się większe nieprawidłowości, należy odejść od idei tapetowania poziomego. Efekt końcowy nie będzie wtedy zadowalający, a tapeta zamiast zdobić będzie nas tylko drażnić.

 

 

Instrukcja tapetowania poziomego - krok po kroku.

 

1. Tapeta na flizelinie


Po wybraniu idealnego wzoru można rozpocząć metamorfozę naszego wnętrza. Do pomocy przyda się druga osoba, zwłaszcza podczas pracy "przy suficie".  

Pomiar i cięcie tapety.

 • Na początek zmierz wysokość ściany. Następnie podziel wysokość ściany przez szerokość tapety i zaokrąglij w górę - dowiesz się dzięki temu ile wymaganych długości lub pasków tapety potrzebujesz. Przykład: wysokość ściany 280 cm, szerokość tapety 53 cm. Po podzieleniu i zaokrągleniu daje to 6 pasków.
 • Teraz zdecyduj, w jaki sposób rozłożyć paski tapety wzdłuż ściany - czyli ustal pozycję pierwszego brytu. Zaleca się, żeby na poziomie wzroku nie znajdowało się łączenie.
 • Kładzenie tapety najlepiej zacznij od drugiego paska od góry (paski przy podłodze i suficie będą na pewno musiały być przycięte)
 • Następnie narysuj ołówkiem poziomą linię wzdłuż całej szerokości ściany. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że linia jest w stu procentach pozioma. Nasz wzrok odczyta każdą odchyłkę!
 • Zmierz szerokość ściany i dodaj kilka centymetrów do wymiaru.
 • Odetnij pasek tapety z rolki zgodnie z pomiarem szerokości ściany i luźno go zwiń.
 • Posmaruj klejem ścianę w miejscu, gdzie będziesz kładł pierwszy bryt.
 • Rozwijaj ostrożnie tapetę wzdłuż zaznaczonej linii i sukcesywnie dociskaj ją ręką do ściany. Następnie użyj wałka do tapet i szpachli aby perfekcyjnie zainstalować tapetę. 
 • Odetnij nadmiar tapety w rogach.
 • Przygotuj kolejny pasek tapety i przyklej go przy suficie, spasuj go z pierwszym paskiem i odetnij nadmiar tapety. 
 • Po ułożeniu trzech brytów warto sprawdzić efekt. Można to uczynić tylko z dalszej odległości. Jeśli wszystko wygląda równo, możesz kontynuować układanie pozostałych pasków.

 

2. Tapeta na podkładzie papierowym

W przypadku tapet z papieru lub na podkładzie papierowym pierwsze kroki, czyli odpowiednie pomiary i cięcie brytów, są identyczne jak dla tapet flizelinowych. Różnice pojawiają się dopiero podczas aplikacji kleju - należy nim posmarować warstwę podkładową tapety i odczekać kilka minut, aby mógł się wchłonąć. Potrzebna też będzie druga osoba do pomocy. Po upływie wymaganego czasu moczenia dwie osoby muszą razem trzymać tapetę - zapobiegnie to rozerwaniu papieru. Następnie jedna osoba rozwija sukcesywnie bryt i dociska go do ściany ( druga osoba trzyma resztę ). Pozostałe czynności są take same, jak w przypadku kładzenia tapet flizelinowych.