Dlaczego zawsze należy sprawdzać numer partii tapety?

 

Podczas zakupu tapet sprawdzenie, czy wszystkie rolki tapety mają na etykiecie ten sam numer partii produkcyjnej, to najważniejsza czynność. Ta skrupulatność będzie decydować o sukcesie bądź porażce naszego tapetowania. Niestety, często zdarza się, że konsumenci nie wiedzą, gdzie na etykiecie tapety należy szukać numeru partii. W poniższym wpisie wytłumaczymy, co oznacza numer partii, dlaczego zawsze jest umieszczany na metce tapety i dlaczego nie należy wyrzucać etykiet do czasu zakończenia całego tapetowania.

Dlaczego takie same wzory tapet mają inne numery partii?

Waga tego symbolu jest spowodowana technologią produkcji tapet ściennych. W uproszczeniu wygląda to tak, że fabryka do wytworzenia tapet używa papieru, na który nanosi wzór i wytłacza strukturę. Zaplanowany kolor tapety uzyskuje się mieszając ze sobą wiele podstawowych barwników. Kiedy dana partia towaru się sprzeda, fabryka przygotowuje kolejną produkcję danego wzoru tapety. Niestety, nie da się perfekcyjnie powtórzyć wzoru i przeważnie kolejna partia tapet jest minimalnie jaśniejsza lub odrobinę ciemniejsza od poprzedniej. Rozbieżności mogą też wystąpić w zakresie stopnia połysku tapety czy głębokości struktury. Jest to zazwyczaj różnica bardzo nieznaczna i często nie do rozpoznania podczas porównywania rolek w sklepie. Dopiero gdy zakupiona tapeta znajdzie się ścianie i zobaczymy wzór na większej powierzchni, różnice w odcieniach mogą być widoczne. Skutkuje to przeważnie koniecznością zakupu nowych rolek tapety oraz stratą czasu. Aby uniknąć takich kłopotów zawsze przed rozpakowaniem rolek należy sprawdzić numer odcienia na etykiecie!

Jakie oznaczenia znajdziemy na etykiecie tapety?

  • Numer artykułu. Jest to numer nadawany przez producenta dla danego wzoru tapety. Taki kod pozwala na identyfikację towaru w sklepie.
  • Numer partii. Jest to krótki kod informujący o tym, czy dana tapeta pochodzi z tej samej partii produkcyjnej. Może to być kilkucyfrowa liczba lub litera alfabetu. Dla przykładu jeśli kupiliśmy 3 rolki tapety i 2 rolki maja oznaczenia "numer partii 07" a jedna rolka "numer partii 09" to oznacza, że ta jedna tapeta została wyprodukowana w późniejszym terminie i może mieć nieznaczne różnice w kolorystyce, stopniu połysku czy głębokości struktury.
  • Numer EAN (European Article Number – Europejski Kod Towarowy) czyli tak zwany kod kreskowy. Służy on do identyfikacji towaru w sklepach za pomocą systemach skanerów cyfrowych w kasach.

Zabrakło mi tapety, co robić?

Jeżeli podczas tapetowania ściany zorientujesz się że będziesz potrzebował dodatkowej rolki tapety, to należy zerknąć na etykietę i podać dla sprzedawcy numer wzoru i numer serii. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nowa rolka będzie identyczna z tapetami już położonymi na ścianie.

Nie mogę dokupić tapety z konkretnym numerem serii, co robić?

Może się zdarzyć, że zapas tapet z danej partii produkcyjnej został wyczerpany w sklepach i nie możemy kupić odpowiedniej liczby rolek naszej wymarzonej tapety w takim samym odcieniu. Czy należy wtedy zrezygnować z tapetowania? Jeżeli tapeta ma pokryć tylko jedną ścianę, to lepiej nie ryzykować ewentualnej różnicy w odcieniach i kupić inną. Kiedy jednak tapetujemy kilka ścian, to z powodzeniem możemy na jednej ścianie położyć tapetę z innym numerem serii. Nawet jeśli wystąpi różnica w odcieniu to nie będzie ona zauważalna.

 

Poniżej prezentujemy przykłady etykiet z oznaczeniem numeru serii.