Czy można kłaść tapetę na tapetę?

 


Współczesne tapety, oprócz łatwej instalacji posiadają jeszcze jedną, równie ważną zaletę - można je w prosty sposób zdemontować. I tak tapety flizelinowe zrywamy ze ściany "jednym pociągnięciem" a z winylowych na papierze zdzieramy wierzchnią warstwę też praktycznie jednym pociągnięciem. Niestety, tapety produkowane wiele lat temu nie miały tych zalet. 
Jeżeli kupiłeś używane mieszkanie a na ścianach wisi stara tapeta to na pewno wcześniej czy później pojawi się pytanie, czy można kleić tapetę po tapecie?  Każdy, kto próbował kiedykolwiek usunąć starą tapetę położoną kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu wie, jaka to trudna praca.Trzeba mieć nie lada cierpliwość, aby skrobać, odrywać i centymetr po centymetrze "zdobywać nowe obszary". Może się nawet zdarzyć, że trafimy na kilka warstw starej tapety. Niestety, wszystkim sfrustrowanym odrywaniem starych tapet od ścian udzielimy prostej odpowiedzi: w niektórych przypadkach można, ale żaden ekspert tego nie poleci.

W poniższym tekście wyjaśnimy, dlaczego należy przed tapetowaniem usunąć stare warstwy tapety i jak sprawić, aby ten proces był jak najmniej uciążliwy.

6 powodów, dla których nie należy kłaść tapety na tapetę.

1. Jeżeli stare tapety na ścianie są naprawdę wiekowe, to przez wiele lat zebrały na sobie wiele cząstek kurzu i brudu. Nawet jeśli zabrudzenia nie rzucają się w oczy, to z całą pewnością tam są i zabarwią nowy klej. Powstałe ciemne plamy mogą "przebijać" przez nową tapetę, szczególnie jak będzie jasna i cienka. Problemem może być także zapach starego, zabrudzonego papieru.

2. Podczas nakładania kleju na ścianę zużyta, papierowa tapeta będzie nasiąkać wilgocią. Stary klej może zostać rozpuszczony i stracić przyczepność. Może się zdarzyć, że następnego dnia po remoncie tapety zamiast na ścianie znajdą się na podłodze. Nawet jak efekt naszego tapetowania na takim "podkładzie" nie będzie aż tak drastyczny, to mogą pojawić się skutki w postaci wybrzuszeń i pęcherzy widoczne w miejscach, gdzie bryty zużytej tapety łączyły się ze sobą lub gdzie stara tapeta słabiej przylegała do ściany.

3. W remontowanym pomieszczeniu możemy też napotkać tapety winylowe. Wierzchnia warstwa takich tapet jest pokryta folią lub spienionym winylem, co nie zapewni odpowiedniej przyczepności dla nowej tapety. Nie jest ona chłonna i niestety nowy klej nie będzie prawidłowo stabilizował nowej tapety, która po prostu "ześlizgnie" się ze ściany. Pamiętaj, że kleje do tapet najlepiej przylegają do powierzchni lekko porowatych.

4. Wszelkie struktury i wytłoczenia starych tapet będą w większym lub mniejszym stopniu widoczne na nowej tapecie. Efekt dekoracyjny wynikły z takiej sytuacji może być mocno wątpliwy. Może się wydawać, że ten problem rozwiąże zastosowanie grubszej tapety, która zamaskuje wytłoczenia poprzedniej. Jednakże taka tapeta będzie znacznie cięższa i prawdopodobnie oderwie starą tapetę od ściany.

5. Podobnie sprawa ma się z przebijaniem kolorów przez tapetę. Pigmenty starej tapety potrafią zabarwić klej a plamiaste objawy tego procesu mogą pojawić się na tapecie dopiero po kilku miesiącach, kiedy już zaczniemy cieszyć się z udanego remontu.

6. Przeprowadzając remont ponosimy koszty zakupu nowych tapet oraz poświęcamy swój czas. Czy warto ponosić ryzyko niepowodzenia i nie zerwać starej tapety?

 

Czy można kłaść tapetę po tapecie?

/ Na starej ścianie możemy napotkać wiele warstw tapet./

 

Jeżeli nie przekonały cię nasze argumenty dotyczące klejenia tapety po tapecie, to jest jeden przypadek, że możesz podjąć takie ryzyko. Jedynym warunkiem będzie to, że w remontowanym pomieszczeniu napotkasz cienką tapetę papierową mocno trzymającą się ściany.

 

Oto przepis w 6 punktach na udane klejenie tapety na tapetę:

 

1. Sprawdź, czy tapeta na ścianie jest papierowa czy winylowa.

Tak naprawdę, tylko ta pierwsza daje szansę na sukces powtórnego tapetowania. Jak sprawdzić rodzaj tapety na ścianie? Najprostszy sposób to zwilżyć niewielki obszar tapety na ścianie za pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki. Jeżeli w krótkim czasie obszar ten się "ściemni" będzie to oznaczać, że mamy do czynienia z tapetą papierową. W przypadku tapet winylowych skutek będzie odwrotny.

 

2. Uzupełnij miejsca łączenia tapety (tzw. szwy)


Miejsce łączeń tapety jest wrażliwe na upływający czas i często się zdarza, że w tym obszarze tapety odchodzą od ściany. Jeżeli nie tego nie naprawisz, to takie nierówności z pewnością będą widoczne na nowej tapecie. Odchodzącą tapetę można podkleić specjalnym klejem lub oderwać luźne fragmenty i braki zaszpachlować masą gipsową.

 

3. Uzupełnij ubytki ścian.


Podobnie jak w przypadku ścian pokrytych tynkiem, przed tapetowaniem należy dokonać dokładnego przeglądu remontowanego pokoju. Wszelkie dziury, spękania itp. należy zaszpachlować.

 

4. Umyj ściany.


Po naprawieniu i wyrównaniu ubytków ścian należy je oczyścić. Stara tapeta przez wszystkie lata od położenia z pewnością jest brudna, zatłuszczona i pokryta kurzem. Odkurz ściany, umyj je łagodnym detergentem i pozostaw do wyschnięcia.

 

5. Zagruntuj ściany.


Zagruntowanie starych tapet wyrówna chłonność ścian i zapewni właściwy podkład pod nowe tapetowanie. Ważne, aby nie stosować gruntów wysokogatunkowych do zadań specjalnych, ponieważ mogą stworzyć szklistą powłokę do której nie przystanie klej a tapeta ześlizgnie się ze ściany. Jeżeli nie masz specjalnego gruntu przeznaczonego do tapet, to wystarczą "zwykłe" tanie grunty, które dodatkowo można rozrzedzić wodą.
Gruntowanie ścian będzie też ostatecznym testem przywierania starej tapety do ściany. Mogłeś pomylić się w ocenie stanu pomieszczenia, a pokrycie gruntem ostatecznie to zweryfikuje. Jeżeli po wyschnięciu płynu stare tapety nadal będą mocno przylegać do ściany - to możesz przystąpić do tapetowania.

 

6. Tapetuj.


Sam proces kładzenia nowej tapety na starej nie różni się zasadniczo od typowego klejenia tapet na otynkowane ściany. Jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to aby łączenia nowej tapety nie wypadły w miejscach starych łączeń.