Boho Chic - popuśćmy nasze wodze fantazji

 

 

 Od dłuższego już czasu w naszych wnętrzach dominuje moda na stonowane barwy i minimalizm. Dla ludzi mających artystyczną duszę i lubiących awangardę istnieje alternatywa - mogą urządzić swój dom w stylu boho chic. Nazwa ta wyraźnie odwołuje się do tzw. cyganerii francuskiej ( inaczej bohema) - stylu w sztuce powstałego i mającego największy wpływ na życie kulturalne ludzi na przełomie XIX i XX wieku. Cechą charakterystyczną dla wyznawców stała się pogarda dla konwenansów, norm społecznych i materializmu. Triumfalny powrót tej filozofii życiowej przypada na lata 70-te XX wieku. Wtedy to właśnie narodził się ruch hipisowski i nastały czasy "flower power", pojawiła się też fascynacja kulturą orientalną.

 

 

Jakie więc wnętrze wybierze człowiek o "kolorowej" duszy i swobodnych poglądach? 

Styl boho to przede wszystkim łamanie reguł, przeciwstawianie się modzie, mieszanie ze sobą stylów, postawienie na wyraziste kolory, formy organiczne, akcenty kwiatowe i roślinne. Z całą pewnością takie wnętrze może sprawiać wrażenie, że panuje w nim artystyczny nieład i że nic w nim nie pasuje. Ale czy na pewno? 

 

Jaki jest zatem przepis na stylizację boho?

1. Zapomnij o umiarze i zestaw ze sobą dużo dodatków dekoracyjnych. Nawet jeśli pozornie nie będą do siebie pasować, stworzą we wnętrzu nową jakość - coś na kształt patchworku. Oczywiście najlepiej jest zacząć od tapety na ścianę. Ponieważ jest to duży i wyrazisty element wnętrza, to niejako już na samym początku nakreśla jego charakter.

 

 

 

2. Nie bój się kolorów, nie tylko tych na ścianach. Najlepiej jak będą wyraziste i nasycone. Zapomnij też o bezpiecznych zestawieniach kolorystycznych - w stylu boho takie zasady raczej nie obowiązują. Liczy się efekt finalny, czyli wnętrze ma być kolorowe i wesołe.

 

( na zdjęciu tapety z kolekcji Galerie: Indo Chic )

 

( na zdjęciu tapety z kolekcji Estahome: Boho Chic)

 

( na zdjęciu tapety z kolekcji Rasch: Lucy in the Sky )

 

3. Wprowadź do mieszkania akcenty florystyczne - najlepiej oczywiście prawdziwe rośliny. Żywe formy zmiękczą wnętrze i nadadzą mu przytulności. Ważny jest też aspekt ekologiczny.

 

 

( na zdjęciu tapety z kolekcji Estahome: Boho Chic)

 

4. Styl boho lubi też starocie. Dobrze jest wprowadzić do naszej stylizacji jakieś elementy z widoczną historią. Pewne niedoskonałości takiego przedmiotu tu będą tylko zaletą.

 

 

 ( na zdjęciu tapety z kolekcji Estahome: Boho Chic)

 

5. We wnętrzach boho znakomicie odnajdują się też elementy orientalne czy etniczne. Odrobina egzotyki nada wnętrzu tajemniczości.

 

 ( na zdjęciu tapety z kolekcji Brewster: Kismet )

 

( na zdjęciu tapety z kolekcji Galerie: Indo Chic )

 

6. Ważne też są tkaniny, im bardziej zróżnicowane fakturą i barwą, tym lepiej. Tkanina zawsze będzie się kojarzyć z przytulnością i ciepłem.

 

( na zdjęciu tapety z kolekcji Deco4walls: Village People )

Z całą pewnością boho-chic nie jest dla wszystkich.  Trzeba mieć odpowiedni charakter i fantazję , aby dobrze czuć się we wnętrzu, które będzie jakby pewnego rodzaju opozycją w stosunku do dominujących trendów. Jeżeli czujesz się zmęczony minimalistycznymi wnętrzami, pragniesz luzu i swobody - zmień swoje wnętrze. A zacznij... od tapet ;)