Urządzając wnętrze często napotykamy problem z ciemnymi, nieprzytulnymi pokojami w mieszkaniu. Dzieje się tak, gdy zaprojektowano zbyt małe okno lub przysłania je np. sąsiedni budynek. Podobnie będzie się działo, jeśli pomieszczenie jest usytuowane od północy. Najprostszym rozwiązaniem problemu wydaje się pomalowanie ścian na biało. Jednakże efekt takiej decyzji nie zawsze bywa zadawalający: biała farba emanuje chłodem i kojarzy się z pomieszczeniami technicznymi a wnętrze wygląda po prostu nudnie. Dekoratorzy wnętrz często w takich wypadkach radzą zastosowanie białej tapety ściennej. Nic tak nie ociepla i nie dodaje przytulności wnętrzom, jak tapeta.
Przede wszystkim tapety dają więcej możliwości aranżacyjnych od farb. Dodatkowo, w zależności od wybranego wzoru, mogą być fantastyczną bazą do urządzenia wnętrza w dowolnym stylu dekoratorskim. Tylko od naszej wyobraźni zależy jak wykorzystamy atuty tapet w postaci gładkiej lub chropowatej struktury, błyszczącej lub matowej powierzchni, brokatu czy zdolności do odbijania światła. Właśnie ta ostatnia cecha często jest wykorzystywana w nowoczesnych aranżacjach. Wpadające prze okno słońce o różnych porach dnia, a nawet o różnych porach roku, będzie inaczej "rzeźbić" nasze wnętrze i kierować nasz wzrok na kolejne fragmenty ściany. Możemy zatem w prosty sposób stworzyć w domu swój własny teatr tylko odpowiednio wybierając tapetę zdolną do reagowania na światło.
Skandynawscy producenci tapet jak Engblad & Co lub Boras Tapeter do perfekcji opanowali wydobywanie detali ze swoich projektów za pomocą światła. Z pozoru zwykłe wzory tapet dopiero kiedy zostaną przyklejone na ścianie zaczynają pokazywać swój kunszt. Mistrzowskie zestawienia różnych odcienie bieli ( tak, odcieni bieli są tysiące), proste wzornictwo, połączenie elementów matowych z błyszczącymi i dodatki metaliczne to elementy składające się na sukces wzornictwa skandynawskiego.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie ma jednego "prawdziwego" koloru białego, jest mnóstwo odcieni tej barwy. Generalnie jednak można wyróżnić 3 rodzaje bieli: ciepła, zimna i neutralna.
Ważna uwaga! Nie polecamy łączyć ze sobą różnych odcieni bieli - we wnętrzach wygląda to fatalnie. Jeżeli już zdecydujemy się na jakiś odcień, bądźmy konsekwentni.
/Aranżacja wnętrza z zastosowaniem tapet skandynawskich z kolekcji White & Light/
/Na zdjęciu wnętrze z pasami z połyskiem metalicznym, zaprojektowane przez studio Porsche/
/Na ilustracji jeden z najpopularniejszych wzorów tapety w białą cegłę francuskiego producenta Ugepa/
Zalety bieli we wnętrzach - podsumowanie.