Białe tapety ścienne - tylko z pozoru skromne

 

Białe tapety ścienne - jako alternatywa dla nudnej farby.

Urządzając wnętrze często napotykamy problem z ciemnymi, nieprzytulnymi pokojami w mieszkaniu. Dzieje się tak, gdy zaprojektowano zbyt małe okno lub przysłania je np. sąsiedni budynek. Podobnie będzie się działo, jeśli pomieszczenie jest usytuowane od północy. Najprostszym rozwiązaniem problemu wydaje się pomalowanie ścian na biało. Jednakże efekt takiej decyzji nie zawsze bywa zadawalający: biała farba emanuje chłodem i kojarzy się z pomieszczeniami technicznymi a wnętrze wygląda po prostu nudnie. Dekoratorzy wnętrz często w takich wypadkach radzą zastosowanie białej tapety ściennej. Nic tak nie ociepla i nie dodaje przytulności wnętrzom, jak tapeta.

Czym różni się ściana wyklejona białymi tapetami od pomalowanej farbą?

Przede wszystkim tapety dają więcej możliwości aranżacyjnych od farb. Dodatkowo, w zależności od wybranego wzoru, mogą być fantastyczną bazą do urządzenia wnętrza w dowolnym stylu dekoratorskim. Tylko od naszej wyobraźni zależy jak wykorzystamy atuty tapet w postaci gładkiej lub chropowatej struktury, błyszczącej lub matowej powierzchni, brokatu czy zdolności do odbijania światła. Właśnie ta ostatnia cecha często jest wykorzystywana w nowoczesnych aranżacjach. Wpadające prze okno słońce o różnych porach dnia, a nawet o różnych porach roku, będzie inaczej "rzeźbić" nasze wnętrze i kierować nasz wzrok na kolejne fragmenty ściany. Możemy zatem w prosty sposób stworzyć w domu swój własny teatr tylko odpowiednio wybierając tapetę zdolną do reagowania na światło.
Skandynawscy producenci tapet jak Engblad & Co lub Boras Tapeter do perfekcji opanowali wydobywanie detali ze swoich projektów za pomocą światła. Z pozoru zwykłe wzory tapet dopiero kiedy zostaną przyklejone na ścianie zaczynają pokazywać swój kunszt. Mistrzowskie zestawienia różnych odcienie bieli ( tak, odcieni bieli są tysiące), proste wzornictwo, połączenie elementów matowych z błyszczącymi i dodatki metaliczne to elementy składające się na sukces wzornictwa skandynawskiego.

 

Najpopularniejsze odcienie białych tapet.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie ma jednego "prawdziwego" koloru białego, jest mnóstwo odcieni tej barwy. Generalnie jednak można wyróżnić 3 rodzaje bieli: ciepła, zimna i neutralna.

 • Biel ciepła - czyli przełamana dodatkiem koloru żółtego, brzoskwiniowego czy różowego. Taki odcień dobrze będzie się prezentował w wiekszych pomieszczeniach lub tych zlokalizowanych od północy.
 • Biel ciepła - czyli przełamana dodatkiem koloru żółtego, brzoskwiniowego czy różowego. Taki odcień dobrze będzie się prezentował w wiekszych pomieszczeniach lub tych zlokalizowanych od północy.
 • Biel neutralna - przełamana odrobiną szarości. Idealny kolor do łączenia i kompozycji z innymi barwami.

Ważna uwaga! Nie polecamy łączyć ze sobą różnych odcieni bieli - we wnętrzach wygląda to fatalnie. Jeżeli już zdecydujemy się na jakiś odcień, bądźmy konsekwentni.

/ Wnętrze zaaranżowane nowoczesną tapetą niemieckiego producenta Rasch, katalog Sparkling . Tapeta w ciepłej bieli wpadającej w kolor kremowy/

/Aranżacja wnętrza z zastosowaniem tapet skandynawskich z kolekcji White & Light/

 

Jak dopasować białą tapetę do stylu wnętrza?

 • Styl nowoczesny. Do takich wnętrz polecamy tapety w proste wzory geometryczne. Szczególnie efektownie wygląda wzór na tapecie złożony z różnych odcieni bieli lub z połyskującej farby.

 • Styl glamour. Tu z całą pewnością królują białe ornamenty. Szczególnie te z dodatkiem brokatu i wszelkiego rodzaju połyskiem.

 • Styl skandynawski. W takich wnętrzach białe tapety są wręcz obowiązkowe. Wybór wzorów jest ogromny, należy jednak pamiętać, aby wybrać tapetę "skromną" w stonowanej i przygaszonej kolorystyce.

 

 • Styl klasyczny. Tu świetnie sprawdzą się tapety w pasy lub wzory kwiatowe. W takich wnętrzach ważna będzie też odpowiednia faktura tapety - np. naśladująca tkaninę.

 

/Na zdjęciu wnętrze z pasami z połyskiem metalicznym, zaprojektowane przez studio Porsche/

 

 • Styl rustykalny. Takie wnętrzach można z powodzeniem udekorować tapetą w białą cegłę lub białe deski. Dzięki współczesnej technice druku wzory te wyglądaja niezwykle realistycznie i dają złudzenie 3d.

/Na ilustracji jeden z najpopularniejszych wzorów tapety w białą cegłę francuskiego producenta Ugepa/


Zalety bieli we wnętrzach - podsumowanie.

 • Uniwersalność białego koloru. Taka barwa ścian może z powodzeniem być bazą do aranżacji wnętrza w każdym praktycznie stylu. Do białej tapety będzie pasować każdy kolor we wnętrzu.
 • Optyczne powiększenie pomieszczenia. Biały kolor szczególnie sprawdzi się w małych pokojach, które wydadzą się nieco bardziej przestronne. Do pełnego efektu złudzenia potrzebne będzie także odpowiednie oświetlenie - szczególnie to naturalne.
 • Wrażenie czystości i elegancji. Te zalety są chyba jasne dla każdego: biały strój wkładamy na szczególnie ważne okazje. Podobnie jest też z wnętrzami - biel będzie zawsze kojarzyć się z elegancją.